1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Eduardwww [97]
2 years ago
5

Kylie bought 5 rolls of paper towels. She got 411.2 meters of paper towels in all. How many meters of paper towels were on each

roll?
Mathematics
2 answers:
max2010maxim [7]2 years ago
7 0
82.24m to get your answers you have to use Pythagorean theorem
NNADVOKAT [17]2 years ago
3 0

Answer:82.24 meters were on each roll

Step-by-step explanation: 411.2/5=82.24

You might be interested in
Which ratio is equivalent to 9 : 180?
muminat

Answer:

1: 20

Step-by-step explanation:

9/180 set the problem as a fraction then simplify it.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which symbol makes this statement true? 0.35 ____ 1/4<br> &lt;, &gt;, =
alekssr [168]

Answer:

>

Step-by-step explanation:

if you change 1/4 into a decimal, it turns into 0.25. So 0.35 is greater than 0.25

4 0
3 years ago
Chan deposited money into his retirement account that is compounded annually at an interest rate of 7%. Chan thought the equival
dedylja [7]

Answer:

No, equivalent quarterly rate will be approx 1.75%

Step-by-step explanation:

Given that Chan deposited money into his retirement account that is compounded annually at an interest rate of 7%.

We know that there are 4 quarters in 1 year.

So to find that equivalent quarterly we will divide given yearly rate by number of quarters.

That means divide 7% by 4.

which gives 1.75%.

But that is different than Chan's though of 2% quarterly interest.

Hence Chan is wrong.

4 0
3 years ago
Brand X costs $2.70 for 10 ounces. Brand Y costs 4 cents more per ounces. What is the cost of 11 ounces of brand Y?
Ksju [112]
Well you have to first find the constant of Brand X which would be 2.70/10 = .27. Brand Y is .4 more so that would be .31 per ounce. So then .31 x 11 = 3.41. The cost of 11 ounces of brand Y is $3.41.
8 0
3 years ago
If measure of angle 1 = 2x+6 and measure of angle 2 = 8x+4 where angles 1 and 2 are supplementary, then how much is the actual m
nlexa [21]

Answer:

The actual measure of ∠1 = 40°

Step-by-step explanation:

We are given: ∠1 = 2x+6 and ∠2 = 8x+4

and both angles are supplementary. we need to find the actual measure of ∠1

Supplementary angles: If the angles are supplementary their sum is equal to 180°

In our case ∠1 +∠2 = 180°

2x+6+8x+4=180

Solving the equation to find x, then we can find the actual measure of ∠1

2x+6+8x+4=180\\10x+10=180\\10x=180-10\\10x=170\\x=170/10\\x=17

So, value of x = 17

Now, finding actual measure of ∠1 by putting x=17 in equation 2x+6

\angle1=2(17)+6\\\angle1=34+6\\\angle1=40

So, the actual measure of ∠1 = 40°

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following is a composite number? 61 , 13 , 63 , 31
    7·1 answer
  • Robin purchased 3 1/2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce?
    12·2 answers
  • The hot summer fair is coming to town! Admission to the fair costs 12.99 and each ride costs 1.75. You have 35 to spend at the f
    13·2 answers
  • What does p equal and x equal and x equal
    9·1 answer
  • Please, can someone help??!
    10·1 answer
  • Help I don’t know how to do this
    6·1 answer
  • Write 3 to the -4 power using a positive exponent.
    11·1 answer
  • One of the legs of a right triangle measures 15 cm and the other leg measures 6 cm.
    15·1 answer
  • Will mark brainliest and rate 5/5 if question is answered right.
    6·1 answer
  • Given w(x) = {(x + 6), what is the value of w(-6)?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!