1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ZanzabumX [31]
2 years ago
9

Julio bought tables and chairs for his restaurant. He bought 16 total items and spent $1800. Each table cost $150 and each chair

cost $50. Let x represent the number of tables and y represent the number of chairs. How many tables and chairs did he buy?
Mathematics
1 answer:
uysha [10]2 years ago
4 0

Answer:

He bought 6 chairs and 10 tables.

Step-by-step explanation:

x+y = 16

he spent = $1800

1 chair = $50

y chairs = $50y

1 table = $150

x chairs = $150x

so, 150x+50y = 1800

we got two equations :

x+ y = 16

150x+50y = 1800

Using. substitution method,

x+y = 16

so, x = 16-y

Now

150x+50y =1800

or, 150(16-y) + 50y = 1800

or, 2400-150y+50y = 1800

or, 2400-1800 = 150y-50y

or, 600=100y

so, y = 6

now,

x+y = 16

or, x + 6 = 16

so, x = 10

You might be interested in
Determine the perimeter
tiny-mole [99]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
34.989 to the nearest tenth
swat32
35.0: the answer to the question
4 0
4 years ago
Im confused please help
sergeinik [125]
Answer:

-5/2, -2, 1.7
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
a car rental company charges $30 per day to rent a car plus $0.02 per mile driven. which equation represents c, the total cost t
Virty [35]

Answer:

c=0.02(m)+30(5)

or

c= 150+0.02(m)

or

c=0.02(m)+150

or

c=30(5)+0.02(m)

Step-by-step explanation:

This is because c, or cost is equal to 30 dollars a day as a base fee or 150 total for five days plus 0.02 per mile. So, if you multiple the mileage driven by 0.02 and add 150 for the 30$ per day at 5 days. This is your equation

These are just different ways you could write that since it is clear you have a multiple choice question

7 0
3 years ago
Liam had $250. Then, he and his classmates bought a present for their teacher, evenly splitting the $p cost among the 24 of them
lord [1]

Answer:

The answer is 600-p/24

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of 1/4 ÷ 8?
    5·1 answer
  • When a group of people were tested for a rare disease, 99.6 percent of them
    11·1 answer
  • Find the value of x for which<br>A.31<br>B.43<br>C.121<br>D.47
    10·1 answer
  • How do I simplify this?
    12·1 answer
  • The formula d = ft can be used to calculate the distance (d) an object travels using its rate of speed (r) and the time it trave
    10·1 answer
  • which choice is the graph of a line that is perpendicular to the line represented by the equation y = -2x + 7
    5·1 answer
  • How do I find the value of an expression ​
    8·1 answer
  • A cab company charges a $3.00 flat fee and $0.55 for each additional mile. James has
    8·2 answers
  • Can someone help me again ‍♀️ ​
    14·1 answer
  • A light rye bread requires a ratio of wholemeal flour to plain flour of 4:3. A baker making a
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!