Answer:
Step-by-step explanation:
I think it is she sped up and passed susana since it shows it in the graph.
Answer:
$0.10/pencil
Step-by-step explanation:
Find the unit cost. To do this, divide $1.25 by 12 pencils, obtaining:
$1.25
---------------- = $0.1042/pencil, or (more logically) $0.10/pencil
12 pencils
I believe it’s c. I hope that this is helpful!
Answer:
sine: 5:13
cosine: 12:13
tangent: 5:12
Step-by-step explanation:
sine is opposite:hypotenuse
cosine is adjacent:hypotenuse
tangent is opposite:adjacent
Answer:
x=30
y=17
Step-by-step explanation:
We know that 6x+9 = 129 since they are vertical angles
6x+9 = 129
Subtract 9 from each side
6x+9 -9 =129-9
6x = 120
Divide by 6
6x/6 =120/6
x = 20
3y+129 =180 since they make a straight line and straight line are equal to 180 degrees
3y+129 =180
Subtract 129 from each side
3y+129-129=180-129
3y = 51
Divide by 3
3y/3 = 51/3
y = 17