1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oksana_A [137]
2 years ago
9

HELP PLS MANY POINTS Use the function f(x) to answer the questions: f(x) = 4x2 + 8x − 5 Part A: What are the x-intercepts of the

graph of f(x)? Show your work. (2 points) Part B: Is the vertex of the graph of f(x) going to be a maximum or a minimum? What are the coordinates of the vertex? Justify your answers and show your work. (3 points) Part C: What are the steps you would use to graph f(x)? Justify that you can use the answers obtained in Part A and Part B to draw the graph. (5 point

Mathematics
1 answer:
Andrei [34K]2 years ago
6 0

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

f(x) = 4x^2 + 8x − 5

To find the x intercepts set y = 0

0 =4x^2 + 8x − 5

Factor

0=(2x-1)(2x+5)

Using the zero product property

2x-1 =0     2x+5 =0

2x=1            2x = -5

x = 1/2           x = -5/2

The x intercepts are ( 1/2 ,0)   and ( -5/2,0)

Rewriting in vertex form by completing the square

4 ( x^2 + 2x) -5

4 ( x^2+2x +1) -4*1 -5

4 ( x+1) ^2 -9

Vertex form is

a( x-h) ^2 +k  where ( h,k) is the vertex

The vertex is ( -1,-9)

We know it opens upwards since a > 0

Plot the vertex and the x intercepts

The graph is symmetric on  based on the vertex

You might be interested in
Is this question proportional? why or why not
sergij07 [2.7K]
No because the cost to ship a video game starts at 4.85 but if it were to start at zero than I would because it consistently adds 39.99.
8 0
2 years ago
Assume that you live in a simple economy in which only three goods are produced and traded: Cashews, pecans and almonds. Suppose
oee [108]

Answer:

Step-by-step explanation:

The information given in the question can be represent in a table format for better understanding with the additional columns as follows:

Items          Weights Q₀         Prices P₀      Prices P₁        P₀Q₀        P₁Q₀

Cashew        1                        $12.50           $17.00        $12.50      $17.00

Pecans         1                         $4.00            $4.00         $4.00        $4.00

Almonds       1                         $5.50           $3.00          $5.50        $3.00

Total                                                                                 $22           $24

Can you say what happened to the overall "price level"?

The changes in overall price level can be a result of a condition termed as inflation rate

How might you construct a measure of the "change in price level"?

To construct a measure of the change in price level; we need to determine the consumer price index (CPI).

The consumer price index can be determined by using the relation:

=\mathbf{\dfrac{Sum \ of \ P_1Q_0}{Sum \ of  \ P_oQ_o}*100    }

= \mathbf{\dfrac{24}{22}*100    }

= 109.0%

consumer price index (CPI) is 109.0% ; This implies that there is a 9.9% inflation in the economy.

7 0
3 years ago
Need answers ASAP!!!!!
Aleksandr-060686 [28]
Answer
1/2
Why?
There are 2 sets of red cards. Each set has 13 cards, and since you have 2 sets
2*13 is 26. Which means u have half the deck 26/52 equals 1/2.
3 0
3 years ago
Bryan hiked up to the top of City Creek in 3 hr and then returned down the canyon to the trailhead in another 2 hr. His speed do
kati45 [8]
Still need your answer ?

7 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csqrt%7Bx%7D" id="TexFormula1" title="\sqrt{x}" alt="\sqrt{x}" align="absmiddle" class="late
LiRa [457]

4x - 7x - 4x + 7 \sqrt{x}  +  \sqrt{x}

- 7x + 8 \sqrt{x}

5 0
1 year ago
Other questions:
  • -(7z-6)+9z-3 simplify
    11·2 answers
  • Emily earns a base salary of $250.00 every week with an additional 8% commission on everything she sells. If Emily sold $1100.00
    11·2 answers
  • For the fair,the organizers ordered 32 rolls of tickets.Each roll of tickets has 100 tickets. How many tickets were ordered in a
    11·1 answer
  • Are these two equations equivalent
    6·1 answer
  • 25% of a university's freshman class are majoring in Engineering. If 500 students in the freshman class are Engineering majors,
    12·1 answer
  • Ariana is driving on a long road trip she currently has 10 gallons of gas in her car each hour that she drives her car uses up 1
    6·1 answer
  • Answer my question please! Dont answer if you dont know &lt;3
    6·2 answers
  • The cost of 3 scarves is $72.75. What is the unit price?
    15·1 answer
  • Help and make it correct please..
    15·2 answers
  • Help i need to finish or my mom will beat me
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!