1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grin007 [14]
2 years ago
8

What’s the answer and explain it please -

Mathematics
2 answers:
MariettaO [177]2 years ago
7 0

Answer:

2.6

Step-by-step explanation:

The Mean Absolute Deviation (MAD) is the average amount that each point is from the overall average of the data set.

So, first find the overall average (also called the mean):

avg = (1 + 1 + 2 + 3 + 5 + 7 + 9) / 7

= 28 / 7

= 4

The average (mean) is 4, so now you calculate how far each point is from 4 and average those numbers:

Note: Remember to use absolute values, since distance can't be negative.

4 - 1 = 3

4 - 1 = 3

4 - 2 = 2

4 - 3 = 1

4 - 5 = |-1| = 1

4 - 7 = |-3| = 3

4 - 9 = |-5| = 5

And finally, average (or find the mean) the new data set:

avg = (1 + 1 + 2 + 3 + 3 + 3 + 5) / 7

so 18 / 7 is the MAD of the data set.

Finally, round it to the nearest tenth:

18 ÷ 7 = 2.57142857143 ≈ 2.6

Nonamiya [84]2 years ago
5 0

Answer:

2.6

Step-by-step explanation:

average (or find the mean) the new data set:

avg = (1 + 1 + 2 + 3 + 3 + 3 + 5) / 7

so 18 / 7 is the MAD of the data set.

Finally, round it to the nearest tenth:

18 ÷ 7 = 2.57142857143 ≈ 2.6

hope this helps

You might be interested in
Choose the correct equation for the line shown on the graph
Viefleur [7K]
It would be C y=-1/4x-1
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer if you can.
Mumz [18]

Answer:

25+24= 49coins 49÷2.5 is 19.5 so there are 19.5 dimes in the bag I believe

7 0
3 years ago
David has 10 yd. Of material that he wiil cut into 15in. Thick mats. How many mats can David make?
Marysya12 [62]
<h2>Answer: He can make <u><em>24</em></u> mats.</h2>

Step-by-step explanation:

10 yards is equal to 360 inches. If you divided 360 inches by 15 inches, the answer will be 24. So the answer is 24 mats.

4 0
1 year ago
Michael consumes a 16-ounce bag of potato chips and 12-ounce bag of pretzels every day after school. How many more ounces of pot
Paladinen [302]

Every day, Michael consumes 4 more ounces than the pretzels. Multiply 5 by 4 to recieve the answer:

4 x 5 = 20

So the answer is A.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Amino Buys A Book For Rupees 275 And Sells It At A Loss Of 15% How Much Does She Sell It For
Kruka [31]

Answer:

$233.75

Step-by-step explanation:

2.75 x 15 = 41.25

275 - 41.25 = $233.75

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Alegebraic Expressions and the order of operations
    5·1 answer
  • The ABC Automobile Company assembles cars, but buys it’s parts from another company. The company buys tires from a wholesaler th
    15·1 answer
  • Which of the two is correct? Explain why, including pointing out any mistakes that were made.
    14·1 answer
  • A package of beans in cans costs $32.50. How much does each can cost if there is 20 cans in the package?​
    5·1 answer
  • (02.01 LC)
    11·1 answer
  • A survey asked a group of students to list their eye color. The results of the survey are shown in the graph.
    7·2 answers
  • A line passes through (6,3), (8,4), and (n,-2). Find the value of n.
    12·1 answer
  • an apple orchard sells apples in bags of 10 the orchid sold a total of 2430 apples one day how many bags of apples was this
    8·1 answer
  • Simon forman, who does attend plague sufferers, is a rare exception: this is because he has himself survived the disease and bel
    11·2 answers
  • 2. Factorizar: 3ax – 3ay – 2bx + 2by<br>help please :(
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!