Unless you're given the value of the variables, you can't really solve for anything. The only thing you can do is simplify.
<span>39+5h+4g-2h
The only like terms are 5h and -2h.
39 + 3h + 4g
This would be the simplified version.</span>
The sum of 10 and a subtraction of 4 from 6.
<h3>
✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽</h3>
➷ Work out the cost per gram
60/125 = 0.48
It costs 0.48 cents per gram
Multiply this by 100 to get the answer:
0.48 x 100 = 48
It would cost 48 cents
<h3><u>
✽</u></h3>
➶ Hope This Helps You!
➶ Good Luck (:
➶ Have A Great Day ^-^
↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡
Hello!
Let's multiply each thing here.
4(4)=16
3(5)=15
15=16=31
50-31=29
Therefore, her change is $29.
I hope this helps!