1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ollegr [7]
2 years ago
9

Need help with this asap

Mathematics
2 answers:
madam [21]2 years ago
4 0

I guess it is

4x-8+2x+2

6x-6

6 (x-1)

Nady [450]2 years ago
3 0

Answer:

6x-6 this is the answer.

please mark brainliest

You might be interested in
(8x – 20)-16 =10x+51
Lemur [1.5K]

When solving this equation, you get the answer as -43.5.

To solve, we simply need to collect like-terms and then rearrange to get x on one side and numbers on the other:

(8x - 20) - 16 = 10x + 51

8x - 36 = 10x + 51

- 8x

-36 = 2x + 51

- 51

-87 = 2x

÷ 2

-43.5 = x

I hope this helps!

6 0
3 years ago
7% of what length is 200 feet ​
Alex17521 [72]

Answer:

Roughly 2857.14

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with my homework
Anna35 [415]

Answer:

x=90 y=58 z=32

Step-by-step explanation:

I don't know how to explain it but yea

8 0
3 years ago
Simplify using the Distributive Property (enter your answer with no
umka21 [38]

Answer:

2(6e-3f+10g)

Answer (I think): 12e-6f+20g

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
7 1/9 - 2 4/5 as a fraction
Leokris [45]
194/45 but it reduced to 4 14/45
7 0
3 years ago
Other questions:
  • A church has 8 bells in its bell tower. Before each church service 5 bells are rung in sequence. No bell is rung more than once.
    10·2 answers
  • What is the product
    5·1 answer
  • It took Josh 1 1/2 hours to ride his bike 5 1/2 miles. What was Josh's speed on his bike?
    10·1 answer
  • A jar contained 18 red marbles, 14 green marbles, and 20 blue marbles. A marble was selected at random, the color was recorded,
    9·2 answers
  • How can you the unit rate on a graph that goes through the origin ?
    11·1 answer
  • Which of the following ordered pairs is a solution to the equation 2x+6y=−6 ?
    5·1 answer
  • Jameson pays $39.90 for 3.8 pounds of almonds. What is the price per pound of almonds? Record your answer and fill in the bubble
    12·2 answers
  • PLEASE HELP ME ASAP WILL MARK THE BRAINLEST
    8·2 answers
  • What is the volume of the prism? 2inches, 2 1/4 and 4 inches
    15·1 answer
  • Can someone help me with this problem
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!