1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
motikmotik
3 years ago
14

Select two ratios that are equivalent to 27:9​

Mathematics
2 answers:
ehidna [41]3 years ago
7 0

Answer:

A and B

27:9 divided by 3 on both sides,

9:3 (B)

27:9 divided by 9 on both sides,

3:1 (A)

inessss [21]3 years ago
7 0

Answer:

a

Step-by-step explanation:

27:9

Divdie by 9

3:1

You might be interested in
Calculation: One score is 20. Two score is 40. Three score and 5 is 65.
wariber [46]

Answer:

answer for the question is 87

3 0
2 years ago
Joseph earns $15 for every lawn he mows in the amount of money he earns proportional to the number of long as he mows make a tab
ExtremeBDS [4]

Answer:

15x = y

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
Please Help.. !!!!! i need to show my work too. Brainliest accompanied!
Oliga [24]
Okay so this problem basically is saying if the value is 90000 and per every 1000 she has to pay 31$ in tax

So first divide $90,000 by $1,000 you should get 90
Now you can do 90 times $31 to find how much tax she will have to pay which equals $2,790 tax total
4 0
3 years ago
4x=2 solve for X<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=4x%20%3D%202%20solve%20for%20x" id="TexFormula1" title="4x = 2 solve for x
Bogdan [553]
X=1/2 hope this helps <3
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the midpoint between the points (7, -2) and (-4, 2). Write your answer in the proper form using parentheses
Elan Coil [88]

Answer:

( 1.5, 0)

Step-by-step explanation:

1. Find the coordinates ; in this case (7,-2) and (-4, 2)

2. Plug it into the formula (x1 + x2 ÷ 2 ) , (y1 + y2 ÷ 2)

3. ( 7 +  -4 ÷2) = 1.5    And    ( -2 + 2 ÷ 2) = 0

4. Therefore, the midpoint is ( 1.5, 0 )

                                         

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Andrea and her friends love cake. Andrea has 2 cakes.Each of her friends are going to eat 2\3 of a cake how many servings of cak
    8·2 answers
  • Interpret the coefficient of variation according to the context, determining the most homogeneous set
    6·1 answer
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • 4 more than the price p as a alegebraic expression
    6·1 answer
  • 18.25 × 17.25= show my work
    5·1 answer
  • Tell which rule applies to each expression
    13·2 answers
  • What is the slope of the line that goes through points (−3,−4) and (−7,16)? please help
    9·1 answer
  • Find the measure of the missing angle.
    15·1 answer
  • Write a percent proportion where the part and the whole are known. Solve the problem to find the percent.Show your work, and exp
    9·1 answer
  • If P = -5, and Q = -15 find (P + Q) x (P - Q)​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!