1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
son4ous [18]
3 years ago
9

Given that JKLM is a parallelogram, solve for x.

Mathematics
2 answers:
Olegator [25]3 years ago
7 0

Answer:

x = 4

Step-by-step explanation:

In a parallelogram, the opposite sides are equal/congruent. This means that KL and JM are equivalent.

  • In other words, 7x - 2 = 12x - 22, and we have to solve for x.

Step 1: Subtract 12x from both sides.

  • 7x-2-12x=12x-22-12x
  • -5x-2=-22

Step 2: Add 2 to both sides.

  • -5x-2+2=-22+2
  • -5x=-20

Step 3: Divide both sides by -5.

  • -5x/-5 = -20/-5
  • x = 4

Therefore, x = 4.

Have a lovely rest of your day/night, and good luck with your assignments! ♡

Ilya [14]3 years ago
3 0
X = 4

set both sides equal to each other:

12x - 22 = 7x - 2

5x - 22 = -2

5x = 20

x = 4

hope that helps
You might be interested in
Find the solution of these two equations. Y=1/5x-7 and y=-x-1
marusya05 [52]

Answer:For the first one it would be x=35

And the 2nd one would just be x=-1

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Mike's truck engine holds 1 and 1/4 gallons of oil if there are 3 quarts of oil in the engine now how many more quarts of oil do
HACTEHA [7]

Answer:

2 more quarts of oil is needed to fill

the engine to capacity

Step-by-step explanation:

Here, we want to calculate how many more quarts of oil is required to fill the engine to capacity

We have to convert the capacity to quarts

Mathematically, 1 gallon = 4 quarts

So 1 1/4 gallon will be 5/4 * 4 = 5 quarts

So the number of quarts needed to fill the engine to capacity will be 5 quarts - 3 quarts = 2 quarts

4 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
Robert invests $1100 at an annual interest rate of 8% for the period of 1 year. What equation shows the relationship between pri
Sholpan [36]

Answer:

88 dollars

The equation would be:

prt=i

(1)(.08)(1100)=88

Hope this helps! ☺

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
A swimming pool is 20 feet wide and 40 feet long. If it is surrounded by a walkway of square tiles, each is 1 foot by 1 foot, ho
Lena [83]

Answer:

124 tiles

Step-by-step explanation:

2(20+40)

2(60)

120+4=124

5 0
2 years ago
Other questions:
  • I have 5 digits. My 4s are worth 4 [10,000s] and 4 * 10. One of my 3s is worth 3,000. The other is worth 1/10 as much. My other
    5·1 answer
  • Translate the word phrase into a math expression.
    9·2 answers
  • PLEASE HELP
    11·1 answer
  • Can someone help me with this please? what is
    13·1 answer
  • Simplify the fraction to lowest teems 10/25=
    12·2 answers
  • Marshall has $0.34 in dimes and pennies. He has 7 coins altogether. How many coins of each kind does he have?
    11·1 answer
  • How would changes in sample size affect the margin of error, assuming all else remained constant?
    6·1 answer
  • 2x -y =-2. X= 14+2y. What is the value of the system derminant
    5·1 answer
  • The graph of which of the following will be parallel to the graph of y = 2x – 4?
    12·1 answer
  • Name all the angles that have v as vertex
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!