Answer:For the first one it would be x=35
And the 2nd one would just be x=-1
Step-by-step explanation:
Answer:
2 more quarts of oil is needed to fill
the engine to capacity
Step-by-step explanation:
Here, we want to calculate how many more quarts of oil is required to fill the engine to capacity
We have to convert the capacity to quarts
Mathematically, 1 gallon = 4 quarts
So 1 1/4 gallon will be 5/4 * 4 = 5 quarts
So the number of quarts needed to fill the engine to capacity will be 5 quarts - 3 quarts = 2 quarts
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
88 dollars
The equation would be:
prt=i
(1)(.08)(1100)=88
Hope this helps! ☺
Step-by-step explanation:
Answer:
124 tiles
Step-by-step explanation:
2(20+40)
2(60)
120+4=124