1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
snow_tiger [21]
2 years ago
15

PLS HELP ME!!?!?!?!? Ok so Steve had a $6.00 coupon to the school store. Steve used his coupor Each notebook cost the same amoun

t. After using the coupon, he still owed $5.25, not including tax. How much did one notebook cost​
Mathematics
1 answer:
Sati [7]2 years ago
3 0

Answer:

<u><em>Each notebook costs $1.25</em></u>

Step-by-step explanation:

We'd have to add back the $6.00 coupon to the original price which would now be $11.25.

After getting the original price we now have to divide the price by 9, because of the 9 notebooks you've purchased.

Therefore, the price of $11.25 divided by the 9 notebooks would cost 1.25 each.

You might be interested in
There are 80 people in line waiting to enter the taping of a television program. Of those people, 24 are senior citizens. What p
Butoxors [25]

Answer: 56 people in line are not senior citizens

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Whenever you see ______ it is a blank spot where I need to fill in information.
vladimir1956 [14]
She can arrange the photos as 4 rows of 10 photos and 1 row of 3 photos or arrange the photos as 5 rows of 8 photos and 1 row of 3 photos.
5 0
3 years ago
Find the value of x..........
Leviafan [203]

Answer:

x = 53.5

Step-by-step explanation:

x is one half the difference of the intercepted arcs, that is

x = 0.5(137 - 30) = 0.5 × 107 = 53.5

8 0
3 years ago
Write a variable expression for the amount of your budget after b books
wel
Because if let's say you have 400$ for the year, and each book cost 10$. So it would be written as 400-10b since the quantity of books must be multiplied times their cost to calculate whether you are within or outside the budget. 
8 0
3 years ago
Can someone help me out pleaseeeee :(
Otrada [13]
The |*| symbols take away the negative value of a number. So |-3| is just “3”. I can explain more if needed :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A sphere has a radius of 6 meters. A second sphere has a radius of 3 meters. What is the difference of the volumes of the sphere
    12·1 answer
  • Matt spent 1/3 of the money in his pocket on a movie ticket. he spent 1/4 of the money on a snack. what fraction of his money is
    10·1 answer
  • Your school raised 125% of its fundraising goal. The school raised $6750. What was the goal?
    15·1 answer
  • Which number can not be used to write related number sentences? explain. 5 7 9 14
    10·1 answer
  • Find the vertex form of the quadratic function by completing the square <br><br> F(x) = x^2 -24x
    6·1 answer
  • The table shows for a quadratic function.
    6·1 answer
  • im failing lol help The areas of the squares adjacent to two sides of a right triangle are 29.25 units^2 and 13 units ^2
    14·2 answers
  • Nancy and her sister went to the store together. After the store, Nancy walked 2 blocks west to get a coffee and her sister walk
    7·1 answer
  • What is 2+2+2-2+87 plz tell me so u would get 100 points
    6·1 answer
  • A certain hybrid car with a 16 gallon gas tank can travel 35 miles on battery alone and then it uses its gas. The car can then t
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!