1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariana [72]
3 years ago
12

 If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent. 

Mathematics
1 answer:
Black_prince [1.1K]3 years ago
3 0
\begin{array}{ccc}10\ lb&-&\$6.55\\\\1\ lb&-&\$ x\end{array}\ \ \ |cross\ multiply\\\\\\\\10\cdot x=1\cdot6.55\\\\10x=6.55\ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 10\\\\x=\frac{6.55}{10}\\\\x=0.65\underline{5}\approx\boxed{\$0.66}\\

If the number you are rounding is followed by 5, 6, 7, 8, or 9, round the number up (+1).

You might be interested in
Anybody have an answer key to this?
tresset_1 [31]
I found a answer key online
6 0
2 years ago
4.3 Mr Mokwebo 's two sons, Refentse and Tokelo have just passed grade 7 and grade 9 respectively. He will give them some money
Bumek [7]

The amount of money each of Mr Mokwebo 's two sons; Tokelo and Refentse will get is R116 and R95 respectively.

<h3>How to write and solve equation:</h3>

  • Amount needed to buy chocolate = R253
  • Tokelo's money = x
  • Refentse's money = x - 21

Total amount needed = Tokelo's money + Refentse's money

253 = x + (x - 21)

253 = x + x - 21

253 = 2x - 21

253 - 21 = 2x

232 = 2x

divide both sides by 2

x = 232/2

x = 116

Therefore,

Tokelo's money = x = R116

Refentse's money = x - 21

= 116 - 21

= R95

Learn more about equation:

brainly.com/question/2972832

#SPJ1

6 0
1 year ago
Are the following figures similar?
Over [174]
The following figures are similar. They are both the same shape, One is just bigger.
6 0
3 years ago
PLEASE HELP ME! ANSWER THE QUESTION BELOW PLEASE AND THANKYOU I WILL MARK BRAINLIEST FOR BEST ANSWER!! also please write it like
Ivan
If given the opportunity to interview Walt Disney for 30 minutes I would ask him what made him want to go into the entertainment business and what was his inspiration.
First of all, I would ask him what made him want to go into the entertainment business because Walt Disney has been known to have been a very intelligent and hard working individual, so why not put such great skills the rest and get a better job?
Finally, I would also ask him what his inspiration was because Walt Disney has helped to create and make so many wonderful characters and movies that have brought joy to many; who wouldn't want to know what inspired him to create such wonderful things.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can u guys help me with theses questions plz will give brailist if correct
netineya [11]
For 4x^2y over 2x^8y^4 try 2 over x^6y^3
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Item 9 a softball has a volume of 1256π1256π cubic inches. find the radius of the softball.
    9·1 answer
  • In rectangle KLMN, KM = 10x+24 and KN = 64 find x
    15·1 answer
  • What is 5 -( -9) = ?
    9·2 answers
  • The question is on the picture
    6·2 answers
  • A car rental agency rents cars for $26.20 per day plus $0.35 per mile driven. Your travel budget is $200. Write an inequality th
    12·1 answer
  • Considering the following statements, what is X → Z? X → Y: If the sum of the interior angles of a shape is 180°, then it's a tr
    6·1 answer
  • Need help PLEASE WILL MARK THE BRAINLIEST! <br> Someone help me this is hard
    8·1 answer
  • Your parents will retire in 19 years. They currently have $350,000 saved, and they think they will need $800,000 at retirement.
    15·1 answer
  • Complete the following statement about the Empirical Rule.
    10·1 answer
  • Of the people who prefer mocha, the relative frequency of them preferring it cold is
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!