1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
1 year ago
11

Jordan has $5. 37, which he is using to buy ingredients to make salsa. He is buying one red pepper for $1. 29 and three pounds o

f tomatoes. If Jordan has exactly the right amount of money he needs, what is the price per pound of the tomatoes? Choose the correct equation to represent this real-world problem. Solve the equation and verify the reasonableness of your answer. A pound of tomatoes costs.
Business
1 answer:
Olin [163]1 year ago
8 0

Answer:

5.37 =  3x + 1.29 and 1.36

Explanation:

You might be interested in
Which of the following budgetary entries would the town of Geneva make upon adoption of its Special Revenue Fund Budget for the
babunello [35]

Answer:

b) Estimated Revenues Appropriations Budgetary Fund Balance $6,400,000 $6,080,000 320,000

Explanation:

Estimated Revenues                         $6,400,000  Dr

           Appropriations                                                     $6,080,000 Cr

           Budgetary Fund Balance                                        $320,000 Cr

This entry is made on the adoption of  Special Revenue Fund Budget for the year.

The special revenue fund is used for the special purposes such public maintenance etc.

The entry made on closing

Close out the budget at year end

               Appropriations                   $ 6080,0000 Dr

               Budgetary Fund Balance               $ 320,000  Dr

                               Estimated Revenues                                  $ 6400,000 Cr

4 0
3 years ago
All of the following factors should be assessed to determine an organization’s ability to perform projects EXCEPT: ​ a. Do we mo
wolverine [178]

Answer:

C.

Explanation:

Do teams and individuals follow instructions well?

All the projects in an organization are based in team work, and need to be thinking as a team that reacts to a external environment.  So, this exclude answers A, B and D.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In​ 1916, the Ford Motor Company sold​ 500,000 Model T Fords at a price of​ $440. Henry Ford believed that he could increase sal
kirza4 [7]

Answer: they costed alot of money

Explanation:

5 0
2 years ago
Limitations of GDP Although GDP is a reasonably good measure of a nation's output, it does not necessarily include all transacti
svlad2 [7]

Answer:

The value produced by doing your own laundry

The costs of overfishing and other overly intensive uses of resources

The leisure time enjoyed by households

Explanation:

Gross domestic product is the sum of all final goods and services produced in an economy within a given period which is usually a year.

GDP calculated using the income approach sums up all the income earned by factors of production.

GDP calculated using the expenditure approach = Consumption spending + Investment spending + Government Spending + Net Export

Government spending on building is measured in the calculation of GDP as part of government spending.

Services rendered to ones self is not included in the calculation of GDP. So, the value produced by doing your own laundry is not included in GDP.

The effects of externality and pollution aren't included in the calculation luation of GDP. So, the costs of overfishing and other overly intensive uses of resources.

Enjoyment isn't added in the calculation of GDP.

Other items and activties not included in the calculation of GDP include:

A. Illegal activities

B. Transfer payment by government

C. Intermediate goods

I hope my answer helps you

7 0
3 years ago
What makes up the difference between the salary expense to the employer and the salary paid to the employee
Elan Coil [88]

Answer:

Payroll expense

Explanation:

Payroll expense is the amount you pay to your employees in the form of salaries and wages in exchange for the work they do for your business.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • From the list, select reasons people get insurance.
    6·1 answer
  • The Puyer Corporation makes and sells only one product called a Deb. The company is in the process of preparing its Selling and
    10·1 answer
  • Please determine which economic feature is described by the statements below. A __________ occurs as the result of a significant
    12·2 answers
  • Oriole Leasing Company leases a new machine to Sharrer Corporation. The machine has a cost of $65,000 and fair value of $87,000.
    10·1 answer
  • Why would the top-level managers at Nutzandboltz, a hardware company, decide to invest free cash flow in product lines such as c
    10·1 answer
  • True or false: transfer payments are accounted for in the consumption component of gdp. true false
    7·1 answer
  • Personal finances-- multiple choice!
    10·2 answers
  • 9. The cost of producing one more unit of a good is known as a(n) (1) Fixed cost. (2) Variable cost. (3) Operating cost. (4) Mar
    8·1 answer
  • The balance sheet of Indian River Electronics Corporation as of December 31, 2020, included 11.75% bonds having a face amount of
    9·1 answer
  • Rather than acquire an existing machine parts manufacturer in Mexico, Robertson Corp., based in Ohio, chose to establish new ope
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!