The equation that's illustrated simply depicts an investment as it shows the principal, and interest rate.
<h3>What is an investment?</h3>
It should be noted that an investment simply means a dedication of an asset in order to increase the value over a period of time.
In this case, the equation that's illustrated simply depicts an investment as it shows the principal, and interest rate. To calculate the investment, the time, amount and rate will be considered.
Learn more about investment on:
brainly.com/question/25300925
#SPJ1
Answer:
Step-by-step explanation:
x+4≥10 and x-6>-15
x≥10-4 and x>-15+6
x≥ 6 and x>-9
combining the two
x>-9
It's adding 7 each time. So...
5, 12, 19, 26, 33, 40, 47, 54, 61, 68, 75, and
82
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
Step-by-step explanation:
mC=36
mC+mD=90
36+mD=90
mD=54