Answer:
Y=total cost of purchasing the pencils
Step-by-step explanation:
Y=3.5x+2.99
Where,
Y=total cost of purchasing the pencils
3.5=price of each pencil
X= number of pencils bought
2.99= shipping cost
For instance, if you order for 5 pencils on Amazon, the total cost of purchasing it is
Y=$3.50(5)+$2.99
Y=$17.50+$2.99
Y=$20.49
You would need to know customer reviews, savings and checking accounts, fees, and CD rates in order to find the services of different banks.
$128
We have the rate “$176 for 11 hours of work”
Find the unit rate of dollars per hour by:
Divide 176 ÷ 11 = 16
UNIT RATE: $16 per hour
Now find how much dollars for 8 hours by:
Multiply 16 • 8 = 128
FINAL ANSWER:Mary would earn $128 for 8 hours of work
BRAINLIEST?
Have a nice day!
-SpaceMarsh :D
Answer:
good byy
Step-by-step explanation:
sweet dreams.
..
Answer:
16,6
Step-by-step explanation:
OK so I used the Sine Rule
(10÷Sin37) = (X÷Sin90) [Then cross multiply]
10Sin90 = XSin37
(10Sin90 ÷Sin37) = X = 16,62