1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
2 years ago
7

100 POINTS AND BRAINLIEST IF YOU ANSWER FIRST!

Mathematics
1 answer:
boyakko [2]2 years ago
8 0

Answer:1/3 to the 3rd = 1/9 units

Step-by-step explanation:

a^3 = volume of a cube part 2: 1/2 to the power of 1/2

You might be interested in
You are ordering pencils from Amazon for $3.50 each. Shipping costs an additional $2.99. This situation can be represented with
DENIUS [597]

Answer:

Y=total cost of purchasing the pencils

Step-by-step explanation:

Y=3.5x+2.99

Where,

Y=total cost of purchasing the pencils

3.5=price of each pencil

X= number of pencils bought

2.99= shipping cost

For instance, if you order for 5 pencils on Amazon, the total cost of purchasing it is

Y=$3.50(5)+$2.99

Y=$17.50+$2.99

Y=$20.49

3 0
3 years ago
What information do you need to compare the services of different banks
Firdavs [7]
You would need to know customer reviews, savings and checking accounts, fees, and CD rates in order to find the services of different banks.
8 0
3 years ago
Mary made $176 for 11 hours of work at the same rate, how much would she make for 8 hours of work?
defon
$128

We have the rate “$176 for 11 hours of work”
Find the unit rate of dollars per hour by:
Divide 176 ÷ 11 = 16
UNIT RATE: $16 per hour

Now find how much dollars for 8 hours by:
Multiply 16 • 8 = 128

FINAL ANSWER:Mary would earn $128 for 8 hours of work

BRAINLIEST?
Have a nice day!
-SpaceMarsh :D
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Going to sleep goodbye
Mice21 [21]

Answer:

good byy

Step-by-step explanation:

sweet dreams.

..

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this asap!
DIA [1.3K]

Answer:

16,6

Step-by-step explanation:

OK so I used the Sine Rule

(10÷Sin37) = (X÷Sin90) [Then cross multiply]

10Sin90 = XSin37

(10Sin90 ÷Sin37) = X = 16,62

7 0
1 year ago
Other questions:
  • A square rug has a area
    13·1 answer
  • What is 11 percent as a fraction?
    13·1 answer
  • Darla measured the length of 4 ants in science class they were 1/2 inch 3/5 inch,1/4 inch and 3/10 inch long.What is the differe
    8·1 answer
  • What goes into 17 and 25
    14·1 answer
  • Daniel kicks a soccer ball and the trajectory is modeled by f(t) =− 16t^2+ 32t .
    12·1 answer
  • Find the slope from Point A to Point B.
    5·1 answer
  • Which statement is true about this quadratic equation?
    8·1 answer
  • Someone please help me
    14·1 answer
  • Lines / and m are parallel. Line / can be represented by the equation 3x + 4y = 8. If line
    12·1 answer
  • How many 2/3's are in 4/5
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!