1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
2 years ago
5

Find the missing side measure.

Mathematics
1 answer:
STatiana [176]2 years ago
7 0

Answer:

7 for my answer

Step-by-step explanation:

hope that helps

You might be interested in
What is the length of the sign?
Darya [45]
The answer would be 48 because the first answer is 60 minus the second answer which is 12 to get 48
5 0
3 years ago
Kay is a student in Mrs. Hudson’s class. Assuming you know nothing else about Kay, what is the probability that Kay’s birthday w
Drupady [299]

Answer:

262/365

Step-by-step explanation:

So as you can see there is no more information aout Kay on her birthday, so the chances of her birthday being on a week day is given by the total number of the weekdays of the year between the total number of days in a year, so in 2019 there are 262 weekdays, divided by 365 you get the probability that Kay´s birthday falls on a weekday.

262/365=,7178=71,78%

So the probability of Kay´s brithday falling on a week day will be 71,72%

5 0
3 years ago
Condense each expression to a single logarithm <br>36 ln x + 6 ln y
Igoryamba

Answer:

36x+6y

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the equation of a line given that: slope =5, y-intercept is (0,4). Standard form or slope intercept form?
Pie
So the slope is 5 and you know the points, (0,4)
y-4=5(x-0)
y-4 = 5x
y = 5x + 4 is the slope intercept form
standard form is: -5x + y = 4 OR y - 5x = 4
5 0
3 years ago
Need help for real plsss
tangare [24]

Rachel could get 8 ounce of cheese

Step-by-step explanation:

Step 1:

Let Rachel will pay $0.36 per ounce for cheese.

In option A, for 8 oz of cheese, it is $ 2.88.

Step 2:

Here, for 8 oz of cheese

2.88/8 = 0.36 .

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose a sociologist studying the sleep habits of teenagers in the U.S. randomly surveyed 1873 teenagers. Of those, 297 teenage
    13·1 answer
  • 456 divided by n=4.56
    12·2 answers
  • A soup company uses a cylindrical can for their soup with a radius of 5 cm. If the volume of the can is 250π cm3, what is the he
    12·1 answer
  • The mean value of land and buildings per acre from a sample of farms is $1400, with a standard deviation of $100. The data set h
    8·1 answer
  • PLEASE IF YOU CAN HELP ME!!
    5·2 answers
  • For the write a story just make your own problem and answer it idk wut the the other one is​
    5·1 answer
  • Mrs. Diaz had 5/6 gallon of paint to start. When she finished sha had 1/2 gallon. How much paint did Mrs. Diaz use?​
    11·1 answer
  • Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
    10·1 answer
  • The late fee at the library is based on the number of days a book is late. Carter paid $1.08 for a book that was 9 days late. If
    15·1 answer
  • HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME HELP ME
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!