1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Volgvan
2 years ago
9

Solve this n get pts :)​

Mathematics
1 answer:
Simora [160]2 years ago
8 0
D+100+40=180
d=180-100-40=40 (sum of all angles)
e= 100+40= 140 (exterior angle)
180-140=40
C+50+40=180
C=180-50-40= 90 (right angle)
A=50
B=180-90-50= 40
You might be interested in
The angle turns through 1-9 of the circle
Tresset [83]
1-9 the answer is -8of the circle
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Answer ASAP<br> What is the volume of the triangular prism below?
natita [175]

Answer: 18- Hope this helps :)

(re-do with explanation)

Step-by-step explanation: The volume formula for a triangular prism is (height x base x length) / 2

All you must do is calculate it which is 4 x 3 x 3 = 36 and than you divide it by half and you get your answer- 18

5 0
3 years ago
How many dimes is 5.60
OverLord2011 [107]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

a dime =10 cent

divide 5.6 by 0.1=56

3 0
3 years ago
Natalie is making doll costumes. each costume has 4 buttons that cost three cents each and a zipper that cost seven cents. how m
Tema [17]
12 cents on buttons and 7 cents for zippers
8 0
3 years ago
If there are 25,682 people living in Jarvieville in 2015, and the population increases 20% each year...
nordsb [41]

Answer:

f(x)=25,682(1.2)^{t}

44378.496=44,379

Step-by-step explanation:

We can write the equation using a growth equation f(x)=P(1+r)^{t} where:

  • P is the starting value
  • r is the percent or rate as a decimal
  • t is years

We will substitute into the formula P=25,682, r=0.2 and t =3 for 3 years since 2018 is 3 years after 2015.

f(x)=25,682(1+0.2)^{3}

f(x)=25,682(1.2)^{3}

f(x)=44378.496

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do you make -29 a fraction?
    13·1 answer
  • The product of 2 _____ is one??
    13·1 answer
  • Factorise fully<br>5ac - 10a2b + 30a​
    14·2 answers
  • Need some help doing this question, thanks!
    13·1 answer
  • X-3y=7 and 2x-6y=12 solving by elimination
    8·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • Six times a number, increased by 3 is is 27. find the number
    11·1 answer
  • 7:<br> m23 = (15x +22)", mZ1 = (19x – 10)°,<br> X=8
    11·1 answer
  • Please help!<br><br> Thank you!
    13·1 answer
  • B
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!