1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alex41 [277]
2 years ago
11

Solve for m. Quadrilateral 90° 75° 105° 150° 3 of 4

Mathematics
1 answer:
const2013 [10]2 years ago
6 0
Since AD and BC are congruent the two base angles are equal so
You might be interested in
An airplane covers 94 miles in 6 of an hour.<br> The plane can cover<br> miles in 6 hours.
Mekhanik [1.2K]

Answer:

in 6 hours it will be 3384

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x to the nearest tenth.<br> tan Xº = 31
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer: the answer is 88.2 and your welcome!!

Step-by-step explanation:

Tan x=31

x= tan^-1 (31) 

x=88.2 degrees

6 0
2 years ago
Which of the following expressions represents the value, in dollars, of a certain number of dimes, d, and pennies, p?
olya-2409 [2.1K]
0.10D + 0.01p is my answer 
8 0
3 years ago
A package of Big Bubbles Gum has 10 pieces and sells for 2.90. A package of fruity gum has 20 pieces and sells for 6.20. Compare
larisa86 [58]

Answer:

The unit price for the Big Bubbles Gum is 0.29 cents, while the unit price for the fruity gum is 0.31 cents.

Step-by-step explanation:

First identify what you know:

1) A package of Bug Bubbles Wrap, containing 10 pieces of gum, sells for a total of $2.90.

2) A package of fruity gum, with 20 pieces of gum, sells for a total of $6.20.

What is the unit price? The unit price is how much you're selling for a single piece within the package! If you were to buy just one packet, how much would it cost? To calculate this, simply divide the total cost of the package, but the number of units, or rather, pieces!

$2.90/10 = 0.29 cents

$6.20/20 = 0.31 cents

From this, we see that a single unit (piece) of the Big Bubble Gum, is only 29 cents, while a single unit (piece) of the fruity gum is 31 cents. So, it would be a better deal to buy the Big Bubble Gum!

For, twenty of the Big Bubble Gum, you'd buy two packages, for $5.80, which is 40 cents less than one package of 20 pieces of fruity gum!

Hope this helps! :)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bank account has an balance of 1,000. If the owner withdraws 125, what is the new balance? What is the balance now?
AveGali [126]

Answer:

$875

Step-by-step explanation:

1000-125=875

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (-4)(-4) use an exponent to rewrite the expression
    14·1 answer
  • How do I know if two ratios are equal to make a proportion
    14·1 answer
  • What is the square root of 120
    5·2 answers
  • If DE=52 and EF=21 Find DF
    11·1 answer
  • Find the radian measure of the central angle
    11·1 answer
  • Which of the following complete the proof above?
    15·2 answers
  • If R is the midpoint of QS, RS = 2x-4, ST = tx-1, and RT = 8x-43
    13·2 answers
  • Let f(x)=-3x+4. describe the transformation from the graph of f to the graphs g(x) and f(x)+3 and h(x)-f(x-2)
    5·2 answers
  • 14) Joanna earns $18 per hour, plus a 4% commission on each appliance she sells. If she works 8 hours and sells an appliance for
    10·2 answers
  • What am I supposed to do here?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!