1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mars2501 [29]
2 years ago
14

Which option is a better deal? 12 ounces of cereal for $2.99 or 17ounces of cereal for $3.52

Mathematics
1 answer:
masya89 [10]2 years ago
8 0

Answer:

17 ounce cereal

Step-by-step explanation:

It is only a 53. cent difference so the better option would be the 17 ounce bag

You might be interested in
Help me with this geo question plss?!!
denis-greek [22]

Answer:

53.7

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If AM = 7, MB = 6, and CM = 8, find CD.
geniusboy [140]
What kind of shape is it

3 0
3 years ago
How do I get from: <br>Sin x = -1/2<br>To: x = 7Pi/6, 11Pi/6
brilliants [131]
A few ways. you can enter it into a calculator for one, but the easiest way would be to reference a unit circle and look for an ordered pair where sin (the y value), is equal to -1/2

on a unit circle, the sin value is -1/2 at 7pi/6 and 11pi/6

because sin is the y value, it will additionally be in the quadrants III or IV based on the fact that (-1/2) as a sin value IS a negative and would have to be found in a quadrant in which sin is negative (the lower half of a coordinate plane, in this case)
8 0
3 years ago
13 is 6 1/2% of what number?
mylen [45]

Answer:

200

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Question 8 (1 point)
ra1l [238]
Probly the first one it looks right
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help with this problem
    9·1 answer
  • Which sequence is geometric and has `1/4` as its fifth term and `1/2` as the common ratio? A. …, `1,` ` 1/2`, `1/4`, `1/8`, … B.
    11·2 answers
  • Smh, what is this. If you answer this, please add a prove it statement. Thank you.​
    13·1 answer
  • Apples cost $0.95 per pound and bananas cost $1.10 per pound. Brian bought a total of 10 pounds of apples and bananas for $9.95.
    6·1 answer
  • Is 1/5 bigger than 2/10
    8·2 answers
  • Please please help me im really struggling
    5·1 answer
  • PLEASE HELP THIS IS TIMED!!!! I WILL GIVE BRAINLIESTTTTTT
    14·1 answer
  • Caitlyn purchased a ring for her jewelry store at the wholesale price of $220 and marked up the price 35%. What is the list pric
    12·1 answer
  • What is the answer please helppppp
    6·1 answer
  • 6. A(n) ______<br> must contain an equals sign. Fill in the blank
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!