Propane costs $3.50 per hundred pounds,
and there is a $6 monthly delivery fee.
A family has budgeted $85 for their propane this month.
Let 'x' hundreds of pounds can the family use without going over budget
Here family has budgeted $85 for their propane.
So the cost for Propane = $ 3.5x
One month delivery fee $6
Therefore cost + delivery charge not exceed $85
So 3.5x + 6 ≤ 85
3.5x=85-6 =79
x = 22.57
Therefore 22 hundreds of pounds can the family use without going over budget
Answer:
.um g o o g l e look it u p I do that.
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents.
Answer:
$36.97
The cost of the meal was $32.57 and he used a 10% off coupon. You can make 10% equal to 0.1 because . Now do . This is the discount, so you want to subtract this from the original to get the actual price of the meal, .
The tax was 8% so this means he is adding