1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
emmainna [20.7K]
2 years ago
15

Anyone can help? Will give brainlist. I need this done before tomorrow :(​

Mathematics
1 answer:
Nitella [24]2 years ago
6 0

Answer:

A - 17.576

Step-by-step explanation:

All we have to do is replace s with 2.6!

V = s^3

v = 2.6^2

v = (2.6)(2.6)(2.6)

v = 6.76 * 2.6

v = 17.576

So, the volume of the cube is 17.576 feet! :)

You might be interested in
One of every four doctors recommended Tylenol. If there are 2250 doctors, approximately how many recommended the medicine ?
Mamont248 [21]
The answers is B 560
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which inequality can be used to represent this problem? (HELP ASAP, IM TIMED)
Nadya [2.5K]

Propane costs $3.50 per hundred pounds,

and there is a $6 monthly delivery fee.  

A family has budgeted $85 for their propane this month.

Let  'x' hundreds of pounds can the family use without going over budget

Here family has budgeted $85 for their propane.

So the cost for Propane  = $ 3.5x

One month delivery fee $6

Therefore cost + delivery charge not exceed $85

So 3.5x + 6 ≤ 85

3.5x=85-6 =79

x = 22.57

Therefore 22 hundreds of pounds can the family use without going over budget


8 0
3 years ago
HELPPPP PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS
forsale [732]

Answer:

.um g o o g l e look it u p I do that.

5 0
3 years ago
One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?
rodikova [14]
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mr. Jubran goes to a restaurant and has a bill of $32.57. He uses a 10% off coupon
GaryK [48]

Answer:

$36.97  

The cost of the meal was $32.57 and he used a 10% off coupon. You can make 10% equal to 0.1 because . Now do . This is the discount, so you want to subtract this from the original to get the actual price of the meal, .

The tax was 8% so this means he is adding

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The area of a circle of radius 5cm is numerically what percent of its circumference
    12·1 answer
  • Makayla was given a box of assorted chocolates for her birthday. Each night, Makayla treated herself to some chocolates. There w
    5·1 answer
  • at McDonalds a cheese burger, c, has 200 fewer calories that a large fry, f. two cheeseburgers and a large fry have 1100 calorie
    12·2 answers
  • Given two points on a line, write the equation of the line in slope intercept form. The points are (-4,10), (6,5). Please show a
    8·1 answer
  • Tony and his three friends live in Albuquerque, New Mexico, but they all attend college in Boston, Massachusetts. Because they w
    5·1 answer
  • Find the surface area
    12·1 answer
  • This quadrant has the signs (-, -) of
    8·1 answer
  • Help I don't understand this
    10·1 answer
  • What is 2 15/16 Ian’s a decimal?
    7·1 answer
  • Suppose the point P = ( - 10,6) is reflected across the x-axis to the point P'.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!