6 cupcakes for £5 or 4 cupcakes for £3.50
1 answer:
Answer:
<u>6 cupcakes for £5</u>
Step-by-step explanation:
<u>Given :-</u>
Two options
- 6 cupcakes for £5
- 4 cupcakes for £3.50
<u>To Find :-</u>
Which is better value for money
<u>Solving :-</u>
Find the cost of one cupcake of the two options
1. 6 cupcakes = £5
=> 1 cupcake = £0.83
2. 4 cupcakes = £3.50
=> 1 cupcake = £0.875
<u>Solution :-</u>
It would be wiser to purchase <u>6 cupcakes for £5</u>
You might be interested in
What you do is 8 x 8 x 8 and cube your number
=512
Simplify 2/3 - 1/7 to 11/21
10/21 + 11/21
Simplify
The answer is 1.
It is the first option, m= 5+ 2V5
Answer:
0.11,0.4,0.42,0.5,0.8. The median would be 0.446
the answer is x=(1/28)y^2