-5,4 would be in the quadrant 1<span />
Answer:
180,000 m
Step-by-step explanation:
There are 60 seconds in a minute, so:
2 min × 60 s/min = 120 s
Distance = rate × time
d = 1500 m/s × 120 s
d = 180,000 m
1. 2.00/64=3.125 cents per oz
2. 7.50/256=2.930 cents per oz.
3. The best deal is at the whole sale
Less by far because 3.5 cups would be less than half
If you would like to find the function that gives the profit Betty makes by selling a number of glasses of lemonade, you can find this using the following steps:
p ... profit
g ... glasses of lemonade
f(g) = p = g * $1 - $50
The correct result would be f(g)<span> = g * $1 - $50.</span>