Step-by-step explanation:

Answer:
.
Step-by-step explanation:
Answer:
£11,000.
Step-by-step explanation:
First, lets figure out how much 1g of gold costs by doing simple division:
£4000 / 200g = £20
1g = £20
Now we can multiply the cost of 1g of gold by 550g
£20 * 550g = £11,000
550g of gold would cost £11,000.
<em>I would appreciate brainliest, if not that's ok!</em>