1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pepsi [2]
2 years ago
15

F(x) = 3x + 6. Find the inverse of f(x).

Mathematics
1 answer:
Levart [38]2 years ago
3 0

Answer:

\tt C) \:\tt f^{-1}(x)=\cfrac{x-6}{3}

Step-by-step explanation:

We're given,

\tt f(x) = 3x + 6

~

\tt y=3x+6

\tt x=3y+6

\tt x-6=3y

\tt y=\cfrac{x-6}{3}

\tt f^{-1}(x)=\cfrac{x-6}{3}

~

You might be interested in
A deli owner sold 90 sandwiches in one day. Of those sandwiches, 36 were pastrami.
kaheart [24]

Answer: 40%

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Explain,why is having no free time a bad thing?​
ValentinkaMS [17]

Answer:

because it helps you feel happieness and your not feeling it

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need help with this one too please !i mark brainliest to everyone
denis-greek [22]

Answer:

I believe A is the answer

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
20 points to whoever gets the correct answer uwu
S_A_V [24]

Answer:

Angle EFG = 104 degrees

Angle GFH = 76 degrees

Step-by-step explanation:

Angle EFG and Angle GFH are a linear pair, which means that they add up to 180 degrees.

Angle EFG = 4n + 20 and Angle GFH = 2n + 34, so 4n + 20 + 2n + 34 = 180.

We can then combine like terms, getting 6n + 54 = 180.

Then, we can subtract both sides by 54, getting 6n = 126.

Lastly, we can divide both sides by 6, getting n = 21.

EDIT - solve for EFG and GFH:

Angle EFG = 4n + 20 = 4(21) + 20 = 104 degrees

Angle GFH = 2n + 34 = 2(21) + 34 = 76 degrees

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A rental car agency charges $240 per week plus 0.25 per miles to my car how many miles can you travel in one week for 432.50​
nataly862011 [7]
432.5-240= 192.50

192.50/.25=770miles
3 0
2 years ago
Other questions:
  • The area of a square is 9/16 in2. What is the perimeter of the square
    8·1 answer
  • In a nationwide polls of 1,500 randomly selected U.S. residents, 77% said that they liked pizza. In a poll of 1,500 randomly sel
    14·2 answers
  • Solve for x<br><br> −6&gt;−30−4x
    11·2 answers
  • What is that is the derivative of
    15·1 answer
  • What is the tangent of angle A?
    13·1 answer
  • A cylindrical gasoline tank is 50 ft high and has diameter 70 ft. How many gallons of gasoline will the tank hold if there are 7
    15·1 answer
  • Two consecutive even integers have the following property. When the smaller integer is added to three
    14·1 answer
  • The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $12. What is the cost per pound of tomatoes?
    14·2 answers
  • Andrea bought a new TV on Black Friday last year. The original price of the TV was $3,000.00, but Andrea only paid $1,200.00. Wh
    8·1 answer
  • 14 POINTS PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST NEED URGENTLY
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!