1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karolina [17]
2 years ago
6

lian has three lines on the board. lines m and n are parallel. lian says that the measure of <2 is 2/3 of the measure <1.

What is the measure of <2?​
Mathematics
1 answer:
Artyom0805 [142]2 years ago
7 0

Answer:

Its 3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Find the constant of proportionality on the graph.
Goryan [66]

Answer : 2.5

Step - by - step explanation :

X / Y = COP

5 / 2 = 2.5 or 2 1/2

Y = 2.5x

7 0
2 years ago
Niko Bought 4 stamps each week for 3 weeks. He wants to put 6stamps on each page of his album. How many pages will niko use
MaRussiya [10]
<span>Niko Bought 4 stamps each week for 3 weeks. He wants to put 6stamps on each page of his album. How many pages will niko use. 2</span>

4x3=12
12/6=2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x………………………
k0ka [10]

4×11+1=45

A+B+C=180 60+75+C=180 180_130=c c=45

4 0
2 years ago
What is the inequality shown with image attached
Mariana [72]

Answer:

-3>=x this is because the circle is closed as well as the arrow going the opposite from -3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Below is the data of ages at the local amusement park on a certain day.
nignag [31]

Answer:

39

Step-by-step explanation:

To find the intervals you will need to find the lowest and highest numbers, in this case, it would be 1 and 35.  A general rule would be 5-7 intervals, I will use 5.

Here are the intervals with the number of people that were in each:

1-7 (9)

8-14 (14)

15-21 (8)

22-28 (3)

29-35 (5)

14+9+8+3+5=39

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Will, Sue and Micah went to dinner. Will paid 1/4 of the bill. Micah and Sue paid in the ratio of 1:3. If Sue paid $15 more than
    15·1 answer
  • Simplify 3 root 16n to the 5th power
    9·1 answer
  • Maya was asked whether the following equation is an identity (2x+3)(x+1) = 2(x+1)^2 + (x+1)
    10·1 answer
  • James purchased 2 T-shirts and a pair of jeans online and paid $80 for his purchase. The next week, the same site was offering a
    8·1 answer
  • Please help jjjsjssioaozkzksnsnsns
    6·1 answer
  • In permutations, order matters.
    14·1 answer
  • Its a word problem. Jann just started a new job. For every 4 hours he works, Jann earns $60. What is the unit rate for how much
    5·1 answer
  • Sara brought a total of 8 nails at ace hardware. She purchased both 6 penny nails and 10 penny nails. She brought 2 more 6 penny
    6·1 answer
  • Colleen divided integer a by −6 and got 6. Then she divided 6 by integer b and got −3. Find the quotient of integer a and intege
    5·1 answer
  • I need assistance with "What does the area of the rectangle depend on", the graph section, and the relationship section.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!