1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mart [117]
2 years ago
12

Find the % of change. Original price: $185 New price: $160

Mathematics
1 answer:
mojhsa [17]2 years ago
8 0

Answer:

-13.51

Step-by-step explanation:

work out the difference (increase) between the two numbers you are comparing. Then: divide the increase by the original number and multiply the answer by 100. % increase = Increase ÷ Original Number × 100.,


so, -13.51

You might be interested in
I need help please?!!!!):
Daniel [21]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

The mean of a set of data: <em>(n₁ + n₂ + n₃...)/n</em>, where n₁,₂,₃... are numbers in the set, and n is the number of numbers.

Plug in: (1 + 5 + 5 + 7 + 3 + 3 + 4)/7

Add: 28/7

Divide: 4

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
4x+3y how to solve this question and why is it such a small question
Law Incorporation [45]
I need help on that do you know the answer
4 0
4 years ago
Given a right triangle with legs a, b and hypotenuse c, solve for a if b= 20 and c= 29
pantera1 [17]

Answer:

C) 21

Step-by-step explanation:

a² + 20² = 29²       Use Pythagorean Theorem to solve for a

a² + 400 = 841       Solve for the exponents

     - 400 - 400      Subtract 400 from both sides

a² = 441                  Take the square root of both sides

a = 21

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. Find the volume of a cylinder with a base area of
lakkis [162]

Answer:

Its B

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
A bag of 15 apples was shared among five boys equally.How many apples did each boy get
andreyandreev [35.5K]

Answer:

3 apples

Step-by-step explanation:

15 / 5 = 3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What's 3/4×5/12 in simplest form
    15·1 answer
  • You need to earn at least $300 for a school fundraiser washing cars. You charge $12 for trucks
    13·1 answer
  • Which shot is used to put the tennis ball in play or the birdie for badminton in play?
    14·1 answer
  • Last year, Emma's scout troop sold 504 boxes of cookies. This year, her troop set a goal to sell more boxes than last year.
    11·1 answer
  • Please help me I need the answers!
    12·1 answer
  • 4 divided 5 2/3 please and thank you
    5·2 answers
  • What is the length of side BC of the triangle?
    9·1 answer
  • Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas?
    11·2 answers
  • A rectangular garden has a length of x + 8 units and a width of x – 4 units. Find the AREA.
    8·1 answer
  • What is the magnitude (size) of 3.7?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!