That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)
First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
Using the laws of indices , 4⁵ ÷ 4² can rewritten as 4³.
<h3>What is the result of the division in exponent form?</h3>
Given the expression; 4⁵ ÷ 4²
To perform the division operation, we use one of the laws of indices;

Given that;
Now, we apply the laws of indices ;
4⁵ ÷ 4² = 4⁵⁻² = 4³
Therefore, using the laws of indices, 4⁵ ÷ 4² can rewritten as 4³.
Learn more about exponents here: brainly.com/question/15993626?
#SPJ1
Which expression have a value of 16/81? check all that apply. (2/3)^4, (16/3)^4, (4/81)^2, and (4/9)^2
Answer:
First and last option is correct.


Step-by-step explanation:
Given:
There are four options.
(2/3)^4, (16/3)^4, (4/81)^2, and (4/9)^2
We need to check all given options for value of 16/81.
Solution:
Using rule.

Solve for option
.

Solve for option
.

Solve for option
.

Solve for option
.

Therefore, expression
and
have a value of
.
Step-by-step explanation:
5*(4x+8)=6*(2x+3)
20x+40=12x+18
20x _12x= 18_40
8x = _22
x=_22/8
x= _11/4