1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
borishaifa [10]
1 year ago
11

Find the unit price. 14 ounces of canned corn for $1.96​

Mathematics
1 answer:
Genrish500 [490]1 year ago
3 0

The unit price of canned corn is $0.14

14 ounces = $1.96

1 ounce = 1.96 / 14

= 0.14

You might be interested in
The half life of silicone-32 is 710 years. If 30 grams is present now, how much will be present in 300 years?
Irina18 [472]

Answer:

22.38 g of silicone-32 will be present in 300 years.

Step-by-step explanation:

A radioactive half-life refers to the amount of time it takes for half of the original isotope to decay and its given by

                                           N(t)=N_0(\frac{1}{2})^{\frac{t}{t_{1/2}}

where,

N(t) = quantity of the substance remaining

N_0 = initial quantity of the substance

t = time elapsed

t_{1/2} = half life of the substance

From the information given we know:

  • The initial quantity of silicone-32 is 30 g.
  • The time elapsed is 300 years.
  • The half life of silicone-32 is 710 years.

So, to find the quantity of silicone-32 remaining we apply the above equation

N(t)=30\left(\frac{1}{2}\right)^{\frac{300}{710}}=30\left(\frac{1}{2}\right)^{\frac{30}{71}}\approx22.38 \:g

22.38 g of silicone-32 will be present in 300 years.

7 0
2 years ago
Katya measured the growth of a plant seeding. The seedling grew 1/3 inch by the end of the first week and another 5/6 inch by th
snow_tiger [21]

Answer: 1 1/6

Step-by-step explanation: I just used simple addition and then you should get the answer above becyase they ask the growth which was displayed

5 0
2 years ago
If you get both of these questions right I will give you 50 points
Stella [2.4K]

Answer:

1) c 226

2)

1. E

2. D

3. B

4. A

5. C

Step-by-step explanation:

6^3=216

5x(4-2)

5x2=10

216+10=226

8 0
2 years ago
The radius of a circular rug is 4 feet. How much ribbing will you need to buy to go around the rug? Use 3 14.
alexira [117]

Answer:

100.48 feet

Step-by-step explanation:

The circumfrence of a circle is represented in the equation C=2\pi r^{2}

So we input the values into the equation C=2(3.14)(4)^2 which when entered into a calculator gives you 100.48feet

5 0
3 years ago
What is the decimal form of 4 and 7/8
CaHeK987 [17]
4=   4.0

7/8=  <span>0.875

Hope this helped!

</span>
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is 6/10 simplified
    12·2 answers
  • A triangle on a coordinate plane is translated according to the rule 6, 4(x,y). Which is another way to write this rule?
    8·1 answer
  • I need to simplify this pls help
    11·2 answers
  • Which two fractions have a sum of −730
    14·1 answer
  • What is the value of k in the product of powers below?<br><br> 0<br> 1<br> -3<br> -1
    11·2 answers
  • A fair six-sided die is thrown four times Find the probability, correct to three decimal places, of getting
    8·1 answer
  • 1
    15·1 answer
  • Solve the system by substitution.<br> y = 7x – 20<br> y = 2x
    14·1 answer
  • WHAT TIME IS HALF PAST THREE???
    8·2 answers
  • What are the center and radius of the circle given by x^2 + y^2 - 16x + 8y + 4 = 0?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!