1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
3 years ago
6

Please help me please!

Mathematics
2 answers:
Marat540 [252]3 years ago
6 0
The correct answer would be 500
Alina [70]3 years ago
4 0

Answer:

500 is the answer god bless you

You might be interested in
A model of a building is made using a scale of 1 inch = 20 feet. What is the height of the actual building, in feet, if the heig
dezoksy [38]

Answer:

210.

Step-by-step explanation:

10.5 x 20 = 210

i hope that helps!!!

4 0
3 years ago
If (-7,43) and (4,-12) are two anchor points on the trend line, then find the equation of the line
Romashka [77]
Slope, found using the points is -55/11 = -5
We use that for the equation y=mx+b where m=-5. Since we also know one of the points, we can plug that in and find b
-12=-5(4)+b
-12=-20+b
8=b

So the equation of the line is y=-5x+8
8 0
3 years ago
And a triangle.
luda_lava [24]

Answer:

Sorry to not actually answer the question, you can just ignore me but no one can answer since you didnt give the full problem, which would be the measurments of the project etc.

3 0
3 years ago
The scale of a map is 7ft = 14.4 mi<br><br> map: ________ ft<br> actual: 24.6 mi
Inessa [10]
The answer to the question can be found by setting up a proportion such as 7/14.4=x/24.6 which gives you 11.9583 ft
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cara has 25$ to buy dry pet food and treats for the animal shelter. A pound of dog food cost $2 and treats are $1 apiece. If she
alina1380 [7]
Let x be the number of treats bought
Let y be the pounds of food bought

25= 2y+x

Given that she has buys 9 pounds of dog food:

25= 2(9)+x
25=18 +x
25-18 =x
7=x

With the money she has left over, she can buy 7 treats.

Hope I helped :)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 25 points!!! Find first differences for the sequence in order from a1 to a5. Determine whether or not the series is quadratic or
    5·1 answer
  • Plz help!!!!!!!!!!!!!
    8·2 answers
  • What is the explicit rule for this geometric sequence? 2, 6, 18, 54, …
    9·1 answer
  • Suppose Abby tracks her travel time to work for 60 days and determines that her mean travel time, in minutes, is 35.6. Assume th
    11·1 answer
  • Solve 8x-7y=18 for y?
    5·1 answer
  • 8s-10=27-(3s-7) What does “s” equal?
    6·1 answer
  • Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?
    9·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP . PLEASE
    10·2 answers
  • Marcie solved the following inequality, and her work is shown below.
    5·1 answer
  • I need help with finding ABD and BDC
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!