1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
2 years ago
6

A store sells grass seed in small bags and large bags. The small bags have 7 pounds of seed for $27.93 and the large bags have 2

0 pounds of seed for $66.98. Which type of bag is the better buy? Explain your reasoning.
Mathematics
1 answer:
Arada [10]2 years ago
5 0

Answer:

The 20 pound bag is a better by for only $66.98

Step-by-step explanation:

The large bag is better because the small bag is $27.93 for 7 pounds 7x3=21,so 3x27.93=83.79 is $16.81 more than the cost for the large bag

hope this makes sense;)

You might be interested in
21% of deaths among male adults can be attributed to heart diseases. Is this percentage different among residents in Sonoma Coun
qwelly [4]

Answer:

Step-by-step explanation:

The null hypothesis is usually the default statement while the alternative hypothesis is its opposite and usually tested against the null hypothesis.

In this case study, the null hypothesis is u = 21%/0.21, the percentage is not different among residents in Sonoma County and is equal to 0.21.

While the alternative hypothesis is u =/ 0.21, the percentage is different among residents in Sonoma County; not equal to 0.21

4 0
2 years ago
How to find area of triangle
torisob [31]

Answer:

\displaystyle A =\frac{B*H}{2}

Step-by-step explanation:

    To find the area of a triangle, we can use the formula of:

\displaystyle A =\frac{B*H}{2}

    This formula comes from the area of a rectangle, because a triangle is half a rectangle.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
17 - 19 please and thank you!
Nataly [62]
The answer and equation is 17 - 19 = -2
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the period of the graph shown below<br> A. 4π<br> B. π<br> C. 2π<br> D. 2/3π
4vir4ik [10]
A I believe is the answer
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Commercial agents earn 5% of the cost of each product they sell. If an agent earns
kicyunya [14]

Based on the information the cost of the product is $40,000.

Given:

Percentage earn=5% or 0.05

Amount earned=$2,000

Let x represent the cost of the product

Hence:

Formulate

.05x = $2000  

Divide both sides by .05

x=$2,000/.05

x=$40,000

Inconclusion  the cost of the product is $40,000.

Learn more about cost here:brainly.com/question/824281

5 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The volume of a cylinder is 980pi in ^3 The height of the cylinder is 20 in. What is the radius of the cylinder?
    11·1 answer
  • What is the rate of change of and what does it represent 75÷1​
    13·1 answer
  • The digits 2 comma 3 comma 4 comma 5 comma and 2, 3, 4, 5, and 6 are randomly arranged to form a​ three-digit number. ​ (Digits
    10·1 answer
  • Which values are in the solution set of the compound inequality: 4(x+3)≤0 or 14x+1&gt;3
    13·1 answer
  • A right rectangular prism and a rectangular pyramid have the same base and height. How does the volume of the prism compare with
    12·1 answer
  • The Municipal Transit Authority wants to know if, on weekdays, more passengers ride the northbound blue line train towards the c
    9·1 answer
  • Solve each system of equation by elimination<br> {y=-x+1<br> {y= 4x-14
    9·1 answer
  • Write the following statement as expression 50 more than x​
    8·2 answers
  • Faced with rising fax costs, a firm issued a guideline that transmissions of 10 pages or more should be sent by 2-day mail inste
    5·1 answer
  • 20 points AND brainliest. Write an equation in slope intercept form to represent the table above. For example: y = 36x + 36. Ple
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!