1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dsp73
3 years ago
6

A store sells grass seed in small bags and large bags. The small bags have 7 pounds of seed for $27.93 and the large bags have 2

0 pounds of seed for $66.98. Which type of bag is the better buy? Explain your reasoning.
Mathematics
1 answer:
Arada [10]3 years ago
5 0

Answer:

The 20 pound bag is a better by for only $66.98

Step-by-step explanation:

The large bag is better because the small bag is $27.93 for 7 pounds 7x3=21,so 3x27.93=83.79 is $16.81 more than the cost for the large bag

hope this makes sense;)

You might be interested in
Área de Cuadriláteros <br> ¿Me pueden ayudar con esta tarea?
IRISSAK [1]

Answer:

I can't understand this language sorry

7 0
3 years ago
Gradient of a straight line that is perpendicular to y = 4x + 2
lana66690 [7]
If a line's slope is \frac{a}{b}, the slope of the perpendicular line is -\frac{b}{a}
in this case, the given line has a slope 4, which is 4/1, so the perpendicular line has a slope/gradient -\frac{1}{4}
5 0
4 years ago
Question 16 of 25
DedPeter [7]
C
First you -4 from x so you have to do the opposite which is to add 4
5 0
2 years ago
Hyo-Jin makes bracelets and sells them on an online craft website. Last month, she sold 6 bracelets. After paying the website a
nevsk [136]

Answer:Sample response: I set up an equation to show that the number of bracelets multiplied by the cost of each bracelet minus the commission is equal to the total, 6(x – 1.25) = 16.50. I divided each side by 6, then added 1.25 to each side with a result of x = 4. Hyo-Jim sold each bracelet for $4.

                                       just at least take out a few things and paraphrase it hope this is usefull

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value -2/3÷ 4/6. <br> A -1<br> B 4/9<br> C -9/4<br> D 1
Allushta [10]



Answer should be -1
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can you help me with this question
    13·1 answer
  • Twenty-four blue socks and twenty-four red socks are lying in a drawer in a dark room. What is the minimum number of socks you n
    8·1 answer
  • What is the difference between 4/5 and 1/4
    6·2 answers
  • Given a sphere with a radius of 2 cm, find its volume to the nearest whole
    15·1 answer
  • Each square below represents one whole​
    7·2 answers
  • The solution to 8x = 32 is x = __.
    11·2 answers
  • Which number can each term of the equation be multiplied by to eliminate the fractions before solving?
    14·1 answer
  • Solve by factoring<br> x^2-x-30+0
    13·1 answer
  • ruben is buying bricks for a project. he knows that 5 bricks weigh 26 1/4. he wants to know the weight of 24 bricks
    8·1 answer
  • Galina runs a bakery, where she sells packages of 4 dozen cookies for $24.96 per package. The amount of money she makes by selli
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!