1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexira [117]
3 years ago
8

A group of adults plus one child attend a movie at a movie theater. Tickets cost $9 for adults and $4 for children. The total co

st for the movie is $85. Enter an equation to find the number of adults in the group. The equation + a = can help find out how many adults were in the group.
Mathematics
1 answer:
egoroff_w [7]3 years ago
6 0

Answer:

There is <u>8</u> adults and <u>1 </u>child

Step-by-step explanation:

<u>$78 - $6 = $72</u>

<u>$72 divided by 9 = 8</u>

you would add nine <u>8</u> times and add 6 to it then it would be $78
Hope this helps you! :)

You might be interested in
Solve y = -7(-13)<br><br> I'm giving 30 points!
VARVARA [1.3K]

y = -7(-13)

=> y = -7 × (-13)

= y = 91

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help can someone help me pleaseeee
Hunter-Best [27]

at first we write each one as a sequence

and find its equation

the first table

-19, -11, -3, 5

8x-19

the third table

15,12,9,6

-3x+15

the second table

-1. 5,1.5,3,4.5

+3 +1.5 +1.5

so the third table is the nonlinear function

8 0
4 years ago
PLZ HELP IVE BEEN STUCK ON THIS QUESTION​
o-na [289]

Answer:

A= 16

B=?

Step-by-step explanation: srry about the second one im also confused but i tried my best.

7 0
4 years ago
HELP ME PLEASE I DONT KNOW HOW TO DO THIS
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

x = - 6

p = 9

k = 1

Step-by-step explanation:

See attached worksheet.

4 0
2 years ago
If a 30% discount is put on an item, and the sale price is $206.50, then what was the original price?
s2008m [1.1K]

Answer:

295

Step-by-step explanation:

.3 x 295 = 88.5

295 - 88.5 = 206.5

8 0
4 years ago
Other questions:
  • What is two addends using this number 9,5,18,22,24
    7·1 answer
  • Which of the following is the correct graph of the linear equation below? y+3=-2/3(x-4)
    5·1 answer
  • Simplify: 40÷4+2×6÷4-3
    15·2 answers
  • 3/4, 1/3, 5/8<br><br> In order from largest to smallest
    7·1 answer
  • The cost of a car rental is ​$35 per day plus 19cents per mile. You are on a daily budget of ​$73. Write and solve an inequality
    10·1 answer
  • Can y’all help please . i don’t know how to do this .
    13·2 answers
  • There were 23 votes in the class
    12·1 answer
  • There are 21 students in an MA 206 class at FCC. How many ways are there to select 5 students for a group project
    5·1 answer
  • A 3-yard roll of wrapping paper costs $13.14. What is the price per foot?​
    8·1 answer
  • Help help help help help plss
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!