The cost of 1kg of coal mined from the ore is $0.0397
Data;
To find the cost of 1kg of coal, we can simply and equate 1 ton to its equivalent in ton and the solve.
let's write this and equate it
1 ton = $35.99
907kg = $35.99
1kg = x
Let's cross multiply both sides and solve for x
The cost of 1kg of coal is $0.0397
Learn more on proportions here;
brainly.com/question/870035
Answer:
Not proportional
Step-by-step explanation:
If you just Find the unit rate of each thing, you’ll find that none of them are equal to each other.
y=2x-8
y-y1=m(x-x1)
y-4=2(x-6)
y=2x-12+4