1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SOVA2 [1]
2 years ago
13

Write an expression for two times the difference of eight and d. step by step

Mathematics
1 answer:
Effectus [21]2 years ago
8 0

Answer:

2(8-d)

Step-by-step explanation:

Because it says 2 times the difference this means the difference will be multiplied by 2. It also says difference which means that 8 and d must be subtracting

You might be interested in
Six Flags Amusement Park has found that 3/5 of its customers ride the Colossus roller coaster. Of these, 1/4 ride it again. What
QveST [7]

Answer:

The answer is B. 3/20

Step-by-step explanation:

That will be 1/4 of 3/5

3/5 × 1/4

3/20

3 0
3 years ago
Which equation has roots at the end of -2 and 3
taurus [48]

Answer:

the answer is c

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
4^3 > 6^2 Is this right or not right if not what other sign needs to go there.
Bess [88]

Answer:

that is right

Step-by-step explanation:

because 4×4×4 equals 64 and 6×6 equals 37 so it is 4^3>6^2

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
ABCD and EFII GĦ. Use the figure above to find the value of each angle.
Marta_Voda [28]

Hope these help but i wrote all of it out with all its geometrical reasons

5 0
2 years ago
Which relation is a function?
aksik [14]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • 35 divided by 97.3 =
    12·2 answers
  • Solve:​ z5 + 3 = −35
    10·1 answer
  • Let us take as a given that x is normally distributed with a mean of 8.5 and a standard deviation of 2, what is p(x ≤ 6)? note:
    10·1 answer
  • HELLLPPPPPPPPPPPPPPPPP
    10·1 answer
  • I need a help Whith Economic
    13·2 answers
  • 1.
    15·2 answers
  • Given the points (9, -7) and (-1, 10) find the slope.
    6·1 answer
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
  • the sales price for a bicycle $315. the original price was first discounted by 5o% and then discounted by 10%. find the original
    10·1 answer
  • .48 divided by 9.23 rounded to the nearest tenth
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!