1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
timurjin [86]
3 years ago
8

Can someone help me find the answers!

Mathematics
1 answer:
PIT_PIT [208]3 years ago
3 0

First answer: 9.342

Second answer: 416.66

You might be interested in
Simplify completely the quantity 5 times x to the third power plus 10 times x to the 2nd power plus 15 times x all over 5 times
aleksley [76]

Answer:

i. think it 1032

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
It’s you birthday and you bought a giant sandwich to feed all of your guests. The sandwich is 10 1/2 feet long and you need to f
Hoochie [10]

Answer: 1\dfrac{3}{4}\text{ feet}

Step-by-step explanation:

Given: Length of sandwich = 10\dfrac12\text{ feet}=\dfrac{21}{2}\text{ feet}

Total people = 14

If everyone gets a same sized piece , then length of each piece should be

\dfrac{\text{ Length of sandwich}}{\text{Total people}}

=\dfrac{\dfrac{21}{2}}{14}\text{ feet}\\\\=\dfrac{21}{2\times14}\text{ feet}\\\\=\dfrac{7}{2\times2}\text{ feet}\\\\=\dfrac{7}{4}\text{ feet}\\\\=1\dfrac{3}{4}\text{ feet}

Hence, length of each piece = 1\dfrac{3}{4}\text{ feet}

3 0
3 years ago
After you prove that two triangles are congruent, what would CPCTC be useful for?
Lapatulllka [165]
Is useful<span> in </span>proving<span>various theorems about </span>triangles<span> and other polygons.

</span>
6 0
3 years ago
Determine the domain
weeeeeb [17]

Answer:

(-8,8)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Rachel went to the mall to buy new clothes. Macy's was having a sale:4 dresses for $84. Rachel decided to buy one dress. how muc
Lunna [17]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I solve this problem?
    12·1 answer
  • Whats 67000000000000 x 10 to the number of 12?
    13·1 answer
  • Convert 214 pounds to kilograms. Use 1 kg = 2.2 lb.
    14·2 answers
  • The opening balance of the January billing cycle for Megan's credit card was $4,805 if she makes a new purchase of 300 on the 20
    15·2 answers
  • What is another way to write 9 times 200
    5·2 answers
  • 3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?
    13·1 answer
  • What is the horizontal distance from the plane’s starting position to its finishing position???? I will mark brainliest
    8·1 answer
  • I know y'all brainly People Smart so maybe you could solve my whole homework for me thank you ​
    7·1 answer
  • 8) The relationship between a figure and it's scale copy is proportional.<br> True or False?
    7·1 answer
  • Please help due in 15 min!!!!
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!