1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
2 years ago
11

Which number line shows the solution of 5x-25<-15? givning brainliest

Mathematics
1 answer:
Nata [24]2 years ago
6 0

Answer:

x < 2

Step-by-step explanation:

5x-25<-15

Add 25 to each side

5x-25+25<-15+25

5x < 10

Divide by 5

5x/5 < 10/5

x < 2

Open circle at 2   line to left

You might be interested in
2)<br> AY<br> RA<br> O positive<br> zero<br> O negative<br> O undefined
bezimeni [28]

Answer:

negative

hope it helps;)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME I CANT FAIL THIS CLASS
ale4655 [162]

Answer:

It would be the first answer.

Step-by-step explanation:

y=-2x^2+4x-2

y=-2(-1)^2+4(-1)-2

y=-2(1)-4-2

y=-2-4-2

y=-6-2

y=-8

(-1,-8)

-Hope this helps!-

-Please mark as brainliest!-

-Good luck!-

4 0
3 years ago
The average price of a gallon of milk has constantly increased by $0.07 per year. In 2002, a gallon of milk cost $2.75. Which eq
Travka [436]

Answer:

5000o

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Imelda jogs 2 3/4 miles each weekday, Monday through Friday. On Saturday, she logs 2.5 times the daily weekday distance. On Sund
Colt1911 [192]

Answer: 22.6875 miles

Step-by-step explanation:

Monday = 2 3/4 miles = 2.75 miles

Tuesday = 2.75 miles

Wednesday = 2.75 miles

Thursday = 2.75 miles

Friday = 2.75 miles

Saturday = 2.5 × 2.75 = 6.875 miles

Sunday = 0.75 × 2.75 = 2.0625 miles

Total = 2.75 miles + 2.75 miles + 2.75 miles + 2.75 miles + 2.75 miles + 6.875 miles + 2.0625 miles

Total = 22.6875 miles

5 0
3 years ago
Twelve cupcakes cost $14.25. What is the price per cupcake? Round to the nearest cent.
DiKsa [7]

Answer:

$1.19

Step-by-step explanation:

14.25/12=1.19

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nosaira solved an equation. Her work is shown below: 3(2x + 1 ) = 2(x + 1) + 1 6x + 3 = 2x + 2 + 1 6x + 3 = 2x + 3 4x = 0 x = 0
    8·2 answers
  • Which is greater 2/3 or 5/6
    11·1 answer
  • How many different shades of paint did the students make
    11·1 answer
  • Let f and g be differentiable functions such that f(1) = 2, f'(1) = 3, f'(2) = -4, g(1) = 2, g'(1) = -3, g'(2) = 5. If h(x) = f
    5·1 answer
  • Anyone know this answer please and thank you
    5·1 answer
  • a vegetarian sandwich is in the aproximate shape of a cone. the height of the sandwich is 6 inches and the base diameter is 3.5
    14·1 answer
  • Diego buys a bag of cookies that contains 9 chocolate chip cookies, 5 peanut butter cookies, 8 sugar cookies and 8
    5·1 answer
  • Please help its due in 1 hour
    8·2 answers
  • the angles of a regular pentagon are in the ratio 3 ratio 5 ratio 6 ratio 7 ratio 9.find all the angles​
    8·1 answer
  • Seriously guys, I'm so confused! Please help! I will give brainliest to whoever gives the best answer! Thank you!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!