1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leona [35]
2 years ago
15

7 years ago you decided to invest $7,800 into a savings account. When you withdrew the money, you received $8,750. How much mone

y did you earn in interest over those 7 years?
Mathematics
1 answer:
Rina8888 [55]2 years ago
6 0

Answer:

950

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Correct answers only please!
blagie [28]

Answer: $86.25

Step-by-step explanation:

For this problem, we are given p, r, t.

p=70 (starting amount)

r=0.11 (11%)

t=2 (years)

We can plug this into the equation B=p(1+r)^t

B=70(1+0.11)^2

B=86.247

Sam would have $86.25

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
When two powers with the same base<br> are multiplied together, what is done<br> with the exponents?
lakkis [162]
The exponents are added.
6 0
2 years ago
Multiple Choice question
liubo4ka [24]
My answer has to be B
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
When asked to find the value of x for
Korolek [52]

Answer and Step-by-step explanation:

We are not given the function in question, but in order to explain, will form a function. Suppose f(x) = 3x + 2.

If f(x) = 17, then

3x + 2 = 17, to find the value of x, we have solve for x in the equation.

3x = 17 – 2

3x = 15

x = 5

This is the method that can be used to solve problems of this nature.

7 0
2 years ago
A bookstore observes that 2 out of 9 books sold are returned, if 360 books are sold how many will be returned
konstantin123 [22]

Answer:

79.992

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
Other questions:
  • Can someone help me with 28 plz
    12·1 answer
  • Which of the following is a true statement?
    11·1 answer
  • Ed Employee has weekly earnings of $544.00, and he claims 2 exemptions. How much tax is withheld?
    7·2 answers
  • What is the price per pound of salt if 1/4 pound cost $0.50
    11·1 answer
  • I WILL MARK AS BRANLIEST!
    10·1 answer
  • A 210 inch board is cut into two pieces. One piece is four times the length of the second piece. How long is the shorter piece?
    9·1 answer
  • PLS HELP!!<br><br> find the slope is the line
    9·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • Dominique and Ella are comparing
    6·1 answer
  • Trevor paints 1/6 of the fence surrounding his farm each day. How many days will it take him to paint 3/4 of the fence ?​
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!