Answer:
y=⁻
should be your answer in decimal form its y=-0.619047
Step-by-step explanation:
Answer:
$200
Step-by-step explanation:
First, find the unit rate:
12/3= 4
Then multiply:
4*50= 200
Hope this helps!
Make 2 eqn, let a be apples and o be oranges:
1. 5a + 4o = 10
2. 5a + 5o = 11
set up an elimination:
1. minus 2.
5a + 4o = 10
- 5a + 5o = 11
____________
o = 1
sub “o” into one of the eqn
5a + 5(1) = 11
5a = 11-5
5a = 6
a = 6/5
a = 1.2
therefore, an orange costs $1.00 and an apple costs $1.20
Answer:
a = - 1
Step-by-step explanation:
Step 1:
6a + 5a = - 11 Equation
Step 2:
11a = - 11 Combine Like Terms
Step 3:
a = - 11 ÷ 11 Divide
Answer:
a = - 1
Hope This Helps :)