1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brrunno [24]
3 years ago
13

Does 2/3 = 8/12 and would you have to times them both by 4 and 3 to get the answer?

Mathematics
1 answer:
Serjik [45]3 years ago
6 0

Answer:

2/3 =8/12

Step-by-step explanation:

2/3

Multiply the top and bottom by 4 to get a denominator of 12

2/3 *4/4

8/12

2/3 =8/12

You might be interested in
I need help!! Describe how to determine the average rate of change between x = 1 and x = 3 for the function f(x) = 3x^3 + 1. Inc
Lostsunrise [7]

Answer:

39

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What is 3.58333333333 as a fraction in simplest form?
Neko [114]
Since 0. 58333333333 is 7/12
3.58333333333 = 3 7/12

3 7/12 <-----
8 0
3 years ago
PLEASE HELP<br> will mark brainliest<br> 10 points
Korolek [52]

Answer:

a and b

Step-by-step explanation:

their side lengths are similar in length

the side length for b are 2 times larger than a

but their angles are the same

angels dont change regardless of length size

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer.
IRISSAK [1]

Answer:

B is tbe correct option here

3 0
3 years ago
A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?
steposvetlana [31]
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Reuben drove 576 miles in 8 hours.
    6·1 answer
  • When you evaluate the expression   f(d - e)   for d = 4, e = 24, and f = 4
    10·1 answer
  • What is the binomial expansion of (x + 2y)7?
    8·2 answers
  • Multiply.
    6·1 answer
  • What is the answer to 12=4-4x
    7·2 answers
  • If |x| + 3 =9, then x =?
    7·1 answer
  • Please help me! multiple choice
    8·1 answer
  • Which order pairs are solution to the inequality Y-3x&lt;-8
    10·1 answer
  • Jylene and her brother had a total of $35.19 to buy school supplies. Jylene's school supplies cost $12.78. Her brother's school
    8·2 answers
  • How many times does 9 go into 695 with partial quotient divison
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!