1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Julli [10]
2 years ago
13

13 × 6 + 11

Mathematics
2 answers:
vaieri [72.5K]2 years ago
8 0

Answer:

Your answer is B

Step-by-step explanation:

6 x 13 +11 = 89

13 x 6 + 11 = 89

<em>TRUE</em>

erik [133]2 years ago
6 0

Answer:

Anwer is B

Step-by-step explanation:

13×6+11=89

so 6×13+11=89

so the true answer is B

You might be interested in
What should be done to both sides of the equation in order to solve -5m=-40
irina1246 [14]

Answer:

divide each side by -5

Step-by-step explanation:

-5m = -40

divide each side by -5

-5m/-5 = -40/-5

m = 5


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. Angelica reflects ABCDE over the yaxis and translates to Does her transformed figure match A'B' C D'Ef not describe honored f
Monica [59]

Answer:

╲┏━┳━━━━━━━━┓╲╲

╲┃◯┃╭┻┻╮╭┻┻╮┃╲╲

╲┃╮┃┃╭╮┃┃╭╮┃┃╲╲

╲┃╯┃┗┻┻┛┗┻┻┻┻╮╲

╲┃◯┃╭╮╰╯┏━━━┳╯╲

╲┃╭┃╰┏┳┳┳┳┓◯┃╲╲

do u like it

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
im in third grade on my moms computer it says nico put some cuppcakes in the oven in 8:55 and takes them out 25 mintues when sho
nekit [7.7K]
He should take them out at 9:20.

Hope this helps!
5 0
3 years ago
A school has a square courtyard and wants to create diagonal walkways. The length of each side
Nastasia [14]

Answer:

Approximately 51 Yards

Step-by-step explanation:

You can solve this by cutting the square in half to make a right triangle. Than, you can use the Pythagorean theorem to solve for the hypotenuse.

a^2+b^2=c^2

36^2+36^2=c^2

1296+1296=c^2

2592=c^2

50.9116

Round to the nearest whole number since the question says approximately: 51

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 4-kilogram bag of birdseed costs $12.69. What is the unit price, rounded to the
igomit [66]

Answer:

$3.17

Step-by-step explanation:

Take the $12.69 and divide it by the 4 kilograms and you get 3.17. (This is rounded)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Naomi and Claire are painting a mural. Naomi paints 2 square feet per hour and has already painted 16.5 square feet. Claire pain
    11·1 answer
  • What is 2/6 equal to
    8·2 answers
  • What are the extremes of the following proportion 3/15 = 12/60
    5·2 answers
  • If f(x) = 2x ^ 2 + 1 1 and g(x) = x ^ 2 - 7 find (f - g)(x) ).
    7·1 answer
  • What are the factors of the expression (y-2)(x+3)?
    12·2 answers
  • What’s the area of rhombus ABCD if ac =10 and BD=13 ?
    9·1 answer
  • $2.00 to $4.50. By what percent did the price increase
    6·1 answer
  • Can any help me 10 points!!!!!! Its to pass math
    10·2 answers
  • Solve for X. Show your work<br><br> 2x + 6 = x - 5
    6·1 answer
  • {red,blue,yellow} find all of the subsets
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!