1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
2 years ago
5

Oliver draws a straight angle, and then two rays to divide the angle into 3 equal parts. What is the measure of each smaller ang

le?
Mathematics
1 answer:
icang [17]2 years ago
6 0

The measure of each smaller each angle is 30 degrees.

We have given that,

Oliver draws a straight angle, and then two rays to divide the angle into 3 equal parts.

<h3>What is the measure of the straight angle?</h3>

The measure of the straight angle is 90 degrees.

Therefore we get a straight angle is 90 degrees.

we have to divide the straight angle into 3 equal parts.

that is, 90/3=30

Therefore each angle is 30 degrees.

To learn more about the angle visit:

brainly.com/question/25770607

#SPJ1

You might be interested in
Solve the equation below <br> 9 = x/18 <br> x=<br> What is X?
dedylja [7]
X=162, if you multiply 18*9 which is the way to get the answer you get 162
7 0
2 years ago
What Are The Answers? I Will give Brainliest Answer. (ASAP)
horrorfan [7]

Answer:

1. $8.55

2. $4.29

3. $17.00

4. $10.47

5. $40.31

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the solutions of (x – 4)(x – 4) = 0.
lisabon 2012 [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

(x – 4)(x – 4) = 0.

So factor are x-4=0

X=4 (D) is the answer

7 0
3 years ago
A freight train is traveling at an average rate of 45 miles per hour. Which equation represents the situation?
ollegr [7]
Hi there!

The answer would be A. m = 45h

Hope this helps
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pls help!!!! ASAP!!
Leno4ka [110]

Answer:

5:3

Step-by-step explanation:

The ratio is 5 to 3

chocolate being 5 and oatmeal being 3

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the product of 5/12 * 8/13 in lowest terms
    5·1 answer
  • This is making my brain be wild, please help!
    8·1 answer
  • (−7, 0), y = −0.3x + 4.3
    15·1 answer
  • Beth poured the same amount of juice into 10 glasses. She used 2 quarts of juice. How much juice is in each glass?
    11·2 answers
  • Help ASAP<br><br> A)360<br><br> B)50<br><br> C)140
    10·2 answers
  • 3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
    14·1 answer
  • Please help idw to do thegrade again
    15·2 answers
  • 18 + 8v = -6 -5(2 - 5v)
    10·1 answer
  • Whats this i have been struggling for this . 5(3x−2)=−x−10
    10·1 answer
  • What is an equivalent fraction of 1/2<br>​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!