2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
I think the answer is 9.920 please be careful with your answer I think it 9.920 because it says nine hundred and ninety two thousands so therefor the decimal need to be in between 9 and 9 I hope you get this correct!
step-by-step explanation:
<span>A 96% confidence interval means that 96% of the time you can believe that the result will fall into a range of numbers. In the case of weight lifting this would mean that 96% of the time, the proportion of weight-lifting injuries were accidental would fall in between the two parameters set forth.</span>
Answer:
3x^6 - 4x^5 + 2x^4
Step-by-step explanation:
Given
-5x^4 ( -3x^2 + 4x - 2)
Step 1 : open the bracket with -5x^4
-5x^4 * -3x^2= 15x^6
Hint: - * - = +
x^4 * x ^2 = x^ 4+2 = x^6
-5x^4 * + 4x = - 20x^5
Hint: - * + = -
x^4 * x = x^4 + 1 = x^5
(x is always raise to the power of 1 but we don't write it or less it is greater than 1 e.g. 2 , 3 ,4, ..........)
-5x^4 * -2 = 10x^4
Hint: - *- = +
Let's combine the answers
15x^6 - 20x^5 + 10x^4
We can look for a factor that can go through as in that can divide all without a reminder
Factors of
15 - 3 * 5
1 * 15
20 - 4 *5
2 *10
1 * 20
10 - 2*5
1 * 10
Since the factor of 5 is common in all, so we are using 5 to divide through
15x^6 - 20x^5 + 10x^4
Using 5 to divide through
15x^6 / 5 - 20x^5 / 5 + 10x^4 / 5
= 3x^6 - 4x^5 + 2x^4
Answer: Dunno I'm lazy lol T-T
Step-by-step explanation: 123