1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
3 years ago
15

Is 4x + the square root of y = 12 a linear function

Mathematics
1 answer:
ivolga24 [154]3 years ago
3 0
I wouldn't say so, as if you rearrange that equation you get sqr root y = 12 - 4x. Then you square everything to get the value of y so you would end up with 144 - 16x^2.
Therefore, the x value has a power, so it would be a curved line
You might be interested in
Karen gaines invested $15,000 in a money market account with an interest rate of 2.25% compounded semiannually. Five years later
fredd [130]

Answer:

years later , karen withdrew the full amount to put toward the down payment on a new house. How much did she withdraw? ... gaines invested $15,000 in a money market account with an interest rate of 2.75% compounded semiannually. ... Median response time is 34 minutes and may be longer for new subjects.

6 0
2 years ago
If someone makes $1000 every second, how much will they have in an hour?
Vinvika [58]

Answer:

reference to gta money glitch?

Step-by-step explanation:

idk

600,000k

5 0
3 years ago
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.38. What is the unit cost?
sweet-ann [11.9K]
0,73$ somebody say me how to fill the blank after a short answer
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help meeeeeeeeeeeeeeeeee pplllzzzzzzzzz asap
Yakvenalex [24]

Answer: 16

Step-by-step explanation:

8+6+2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
9. What is the distance along the x axis from order pairs -8, 6 and 4,6
Blababa [14]

Answer:

12 units

Step-by-step explanation:

got it right on edg

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve for y 3x + 1/5y = 7
    13·1 answer
  • Is this sum rational or irrational? Explain.
    15·1 answer
  • 24/60 in simplest form explain
    13·2 answers
  • Jordan spent 22% of his time doing math homework. If hw spent 11 minutes on his math homework. How many minutes did he spend on
    13·1 answer
  • Jacy buys 12 bottles of orange juice at the corner store for a total cost of $8.04. If each bottle costs the same amount , how m
    14·1 answer
  • I'll Mark Brainliest!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • Dividir 3 litros de leite entre 4 crianças.
    9·1 answer
  • Can you plz help me with this.
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME ASAP PLEAASEEEE
    7·2 answers
  • I know its the weekend but can someone please help me.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!