1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
In-s [12.5K]
2 years ago
5

Parents wish to have $90,000 available for a child's education. If the child is now 8 years old, how much money must be set asid

e at 5% compounded semiannually to meet their financial goal when the child is 18? Round up to the nearest dollar.
Mathematics
1 answer:
Alborosie2 years ago
3 0

Answer:

$55,000

Step-by-step explanation:

We have been given that Parents wish to have 90000 available for a child's education. The child is now 8 years old. We are asked to find the amount of money that parents must set aside at 5% compounded semiannually to meet their financial goal when the child is 18.

We will use compound interest formula to solve our given problem.

, where,

A = Final amount

P = Principal amount,

r = Annual interest rate in decimal form,

n = Number of times interest is compounded per year.

t = Time in years.

n=2 because it's compounded semiannually.

t=18-8 = 10

using formula for compound interest:

A= P(1+r/n)^nt

90000=P(1+0.05/2)^2×10

90000=P(1+0.025)^20

90000=P(1.025)^20

90000=P(1.63861644)

p=90000/1.63861644

P= $ 54,924.38486

to the nearest dollar P= $54,924

= $55,000 to the nearest dollar

<h3>Therefore, an amount of $$55,000 must be set aside to meet their financial goal when the child is 18.</h3>
You might be interested in
In your own words, describe the process of multiplying binomials using the FOIL method. You can either write a paragraph describ
neonofarm [45]

Answer:

We can describe FOIL using the distributive property of multiplication. For real numbers x, y, and z the distributive property of multiplication states that

(x + y)z = xz + yz

Now let z = v + w, where v and w are real numbers.

Then (x + y)(v + w) = x(v + w) + y(v + w)

Here, we can again use the distributive property of multiplication to get

x(v + w) + y(v + w) = xv + xw + yv + yw

Hence, it follows that

(x + y)(v + w) = xv + xw + yv + yw

This is the method of FOIL (first: xv, outside: xw, inside: yv, last: yw)

For example, (1 + 2)(3 + 4) = 21 \\\text{and} \\1(3) + 1(4) + 2(3) + 2(4) = 3 + 4 + 6 + 8 = 21

5 0
2 years ago
Solve the triangle.
velikii [3]
Given 2 sides and 1 included angle, the area of a triangle can be solved using the formula:

Area = ab (sin C)/2

Substituting the given values:

Area = 10 * 23 * (sin 95)/2
Area = 114.56 sq. units
3 0
2 years ago
The answer to the question below is 8/15 right?
ioda
When you have something like this, to simplify the exponent you multiply them together, so the exponent is 1/3 x 1/5. 
1/3 x 1/5 is 1/15, so the simplified expression is: 
m^{ \frac{1}{15} } 
Hope this helps!
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many liters of a 20% alcohol solution must be mixed with 60 liters of a 90% solution to get a 30% solution?
Alex17521 [72]
You would need to add 360L of the 20% ethanol solution. 
7 0
3 years ago
Jane has to stickers /
dimulka [17.4K]

Answer:

Andy basically has two stickers

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which is the better buy on a camera with a retail price of $730? A) SAVE 20% ON ANY CAMERA B) SAVE $150 ON ANY CAMERA C) SAVE $1
    9·1 answer
  • Find the unknown side length, x. Write your answer in simplest radical form.
    12·2 answers
  • tonya works part time in a store at the mall. She is paid about$200 per week before takes and social security. Tonya pays about
    10·1 answer
  • Billy watched the clown car drive up to the circus and saw 14 clowns get out of one little car. The clowns made up 56%, percent
    11·2 answers
  • Which of this following functions are even functions of x, and which are odd? (i) x
    6·1 answer
  • For the multiple regression model Y with hat on top equals 40 plus 15 X subscript 1 minus 10 X subscript 2 plus 5 X subscript 3,
    11·1 answer
  • How do you multiply 1/16 x 16
    15·2 answers
  • Can you help with What times 4/5 equals 3/10
    12·2 answers
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • Help please!please ASAP
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!