1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
2 years ago
12

What is the first step in the solution of 3x2+6x=12 by completing the square?

Mathematics
2 answers:
KiRa [710]2 years ago
8 0
  • 3x²+6x=12

Divide all terms by a i.e 3

We get

  • x²+2x=4

Or

  • r²+2r=4

Option B is correct

aleksandrvk [35]2 years ago
7 0

Answer:

B: r² + 2r = 4

Explanation:

\rightarrow \sf 3x^2+6x=12

<u>divide both sides by 3</u>

\rightarrow \sf x^2+2x=4    ← This is the result of the first step.

<u>factor out the common term</u>

\rightarrow \sf x(x+2) = 4

<u>set to 0</u>

\rightarrow \sf x = 4, \ x+2 = 4

<u>simplify</u>

\rightarrow \sf x = 4, \ x= 2

You might be interested in
Help please !!!!!!!!!!
vichka [17]

Answer:

6 hours

Step-by-step explanation:

70 ÷ 4 = 17.5 ----- divide to find out how many miles she travels per hour.

Samantha is driving at 17.5 mph

105 ÷ 17.5 = 6 ----- divide to find out how long it will take to travel that distance.

distance ÷ time = speed

distance ÷ speed = time

5 0
3 years ago
Enter the value for x that makes the equation √x-7=-4
Agata [3.3K]

Answer:

Your answer is 9

Step-by-step explanation:

√9=3

3-7=-4

4 0
2 years ago
Use the unit price to find the total price.8 gallons at $1.94 per gallon
Alika [10]
1.94 / 8 = 0.2425 rounds to 0.24....so unit price is 24 cents per gallon
5 0
3 years ago
Answer the following questions with the chart below.
MariettaO [177]

Answer:

Q1)$-95.75

Q2)$140.20

Q3)D

Q4)D

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Find the unit rates: 8 ounces for $0.89? 32 ounces for $2.39?
Lilit [14]

Answer:

.89/8=.11

2.39/32=.07

Step-by-step explanation:

.89/8=.11

2.39/32=.07

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The diagram shows the amount of fabric that Christine needs to make 1 tablecloth, including the fabric that will hang over the s
    11·1 answer
  • I need help with this. screenshot attached
    7·1 answer
  • -x + 2 = 3/4x + 29/18
    14·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP QUICKLY!!! I’LL MARK BRAINLIEST
    13·1 answer
  • The value of y is directly proportional to the value of x. If y=24 when x=3, which is the value of x when y=36?
    5·1 answer
  • Xavier typed a 36-word paragraph in 1/3 minute. What is Xavier's typing speed, in words per minute
    10·2 answers
  • Roberta bought 9/10 pound of raisins. She put 2/5 pound in bags for her lunch. How many 2/5 pound bags can Roberta fill? Does sh
    7·2 answers
  • Which of the following has an exact cube root?<br> a. 125<br> b. 49<br> C. 24
    6·1 answer
  • (20x16)x5 simplified
    7·1 answer
  • 3. The value of x varies directly with y,
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!