1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
1 year ago
11

Given the formula, E = mgh + 1/2mv

absmiddle" class="latex-formula">, find h when E = 96, m =2, g= 10 and v=6
Mathematics
1 answer:
vlabodo [156]1 year ago
7 0
Answer:
4.5
Explanation:
I’ve attached my work below
Hope it helps, Let me know if you have any questions !

You might be interested in
Find the value of Y! please help
Maurinko [17]

Answer:

y = 5.6

Step-by-step explanation:

Use Sine

Sine = \frac{opposite}{hypothenuse}

Sine 45 = \frac{y}{18}

Sine of 18 is 0.309

0.309 = \frac{y}{18}

Multiply 18 on both sides

0.309 x 18 = \frac{y}{18} x 18

5.562 = y

Round to the nearest tenth:

5.562 = 5.6

3 0
2 years ago
Explain the different ways it is possible to add two rational numbers and get a negative number.
Eduardwww [97]

<u>Answer:</u>

both numbers are negative

negative number is greater than the positive number

<u>Step-by-step explanation:</u>

In order to add two rational numbers and get a negative value, one of two scenarios should occur:

<u>1- both numbers are negative.</u>

2- negative number is greater than the positive number

3 0
2 years ago
Diego made 6 boxes of spaghetti to feed the 20 people who attended his dinner party.
sdas [7]
15
3 box per 10 people
3x5=15
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do you do this problem?? I'm very confused
Mamont248 [21]
You have to multiply by the complex conjugate so that you can clear the radical from the denominator. Once you do the multiplication simplify the radical. There's still a common factor in -54, -18, & 75 so divide all those by 3.

7 0
3 years ago
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Nicholas buys 3/8 pound of cheese. He puts the same amount of cheese on 3 sandwhiches. How much cheese does Nicholas put o each
    7·1 answer
  • Calculate the mean given the frequency table
    11·1 answer
  • Help please, detailed explanation would be nice too if possible
    5·2 answers
  • I need to solve cy−7=5d+3y for y, any help?
    6·2 answers
  • What is the value of s in the equation 3r = 10 + 5s when r = 10
    8·1 answer
  • [Giving brainliest!!] Worth 20 pts.
    13·1 answer
  • If the volume is found using subtraction,what is the volume of the empty space that is subtracted?
    7·2 answers
  • Favorite country singer also free.points​
    8·2 answers
  • This week, Jason scored 5 less than twice as many goals as he did last week. He scored 11 goals this week.How many goals did he
    8·1 answer
  • For each ordered pair, solve the percent problems to find the coordinates. (x is 110% of 10 y% of 50 is 3.5).
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!