1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PSYCHO15rus [73]
2 years ago
7

I don’t understand how to find x to solve.

Mathematics
1 answer:
umka21 [38]2 years ago
5 0

Answer:

X + 3

Step-by-step explanation:

There is no definite working. The first container is what I call the base because everything is a little above the first container, X. They are basically asking you what is the total of the four jars bigger than X. In other words how many steps more to climb before the top floor while you are on the first step. So then you add the other numbers like 0.5 etc which will give you X +3. Hope it helps.

You might be interested in
16. a. Melissa earned $112.80 for working an 8 hour shift at the Apple Store. What is her hourly rate of pay?
Luda [366]
Her hourly rate of pay would be $14.1 an hour because $112.8 divided by 8 is $14.1
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
olivia is making scarves. each scarf will have 5 rectangles, and 2/5 of the rectangles will be purple. how many purple rectangle
Ipatiy [6.2K]
We have to find how many purple rectangles does Olivia need for 3 scarves. We know that each scarf will have 5 rectangles and 2/5 of the rectangles will be purple: 2/5 * 5 = 2. It means that each scarf will have 2 purple rectangles. And for 3 scarves : 3 * 2 = 6. Answer: She needs <span>6 purple rectangles.</span>
5 0
3 years ago
Find the measure of angle 1 and 2 pls​
Flura [38]

Answer:

Your answer is

1. 42.5

2. 95

Hope that this is helpful. Vote and like it

4 0
3 years ago
A line that includes the point (-3,-4) and (-4,f ) has a slope of 6. What is the value of f?
Eduardwww [97]

Answer:

f = -10

( -3, -4) ( - 4 , -10)

Step-by-step explanation:

Formula for slope

m =( y_2 - y_1)/(x _2 - x _1)

m = 6

6 = (y_2 - y_1) / (x _2 - x_1)

Substitute the points

( -3 , -4) ( -4 , f)

x_1 = -3

y_1 = -4

x_2 = -4

y_2 = f

Insert the values into

6 = (y_2 - y_1) / (x_2 - x_1)

6 = (f - (-4))/ ( -4 - (-3)

6 = ( f + 4)/ ( -4 + 3)

Cross multiply

6 ( -4 + 3) = f + 4

6 ( -1) = f + 4

-6 = f + 4

-6 - 4 = f

f = -6 - 4

f = -10

( -3 , -4) ( -3 , f)

The value of f is -10

( -3 , -4) ( -3 , -10)

8 0
4 years ago
Hey hey hey. help pls
Firdavs [7]

Answer:

Emma spend 8 hours in homework in a week and Jared  spends 16 hours in homework in 2 weeks.

Step-by-step explanation:

Two quantities P and Q are said to be in PROPORTION if and only if for all values of P and q, we get:

\frac{P}{Q}  = k

Here, k : PROPORTIONALITY CONSTANT

Case: 1

5 hour piano practice in 1 week.

So, the piano practice in 2 weeks( 1 x 2) =   2 x  5 = 10 hours

But here, it is given to be 12 hours in 2 weeks.

Hence, NOT PROPORTIONAL.

Case 2:

70 words in 60 seconds.

So, the words typed in 210 seconds ( 60 x 3.5) =   70  x  3.5 = 240 words

But here, it is given to be 280 words in 210 seconds.

Hence, NOT PROPORTIONAL.

Case: 3

8 hour homework in 1 week.

So, the homework done in 2 weeks( 1 x 2) =   2 x 8 = 16 hours

It is given to be 16 hours in 2 weeks.

Hence,  PROPORTIONAL.

Case: 4

15 miles  in 78 minutes.

So, the distance covered in 102 minutes (78 x 1.3) =  15 x 1.3 = 19.6 miles

But here, it is given to be 17 miles in 102 minutes.

Hence, NOT PROPORTIONAL.

Case: 5

18 miles  in 45 minutes.

So, the distance covered in 55 minutes (45 x 1.2) =  18 x 1.2  = 21.6 miles

But here, it is given to be 22 miles in 55 minutes.

Hence, NOT PROPORTIONAL.

Hence, the only proportional case is Emma spend 8 hours in homework in a  week and Jared  spends 16 hours in homework in 2 weeks.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The perimeter of a rectangular field is 232 yards. if the length of the field is 65 yards, what is its width?
    11·1 answer
  • dakota runs a half marathon every 6 weeks. madison runs a half a marathon every 15 weeks. how many weeks untill they will run to
    9·1 answer
  • Emily makes 250 grams of snacks mixture. 25 percent banana chips and the rest of peanuts. How many gram peanuts does she used?
    9·2 answers
  • Through what fraction of circle did the minute hand turn
    13·1 answer
  • What is the solution of the system? y=9x-2 y=7x+3
    6·1 answer
  • Elijah bought 3 3/4 pounds of groind hamburger meat for $11.00. What is the price per pound of the ground hamburger meat. Roind
    6·2 answers
  • If you are trying to compare 2 loans, one that pays 3.15% compounded mounthly for 4 years and another that pays 2.95% compounded
    11·1 answer
  • A = p + prt solve for t
    5·1 answer
  • Find the length of a square whose diagonal is 15cm​
    9·1 answer
  • Find two power series solutions of the given differential equation about the ordinary point x = 0. y'' + xy = 0
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!