1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alenkasestr [34]
2 years ago
11

Mike bought 4.5 pounds of bananas for $5.40. What is the price per pound for the bananas?

Mathematics
1 answer:
diamong [38]2 years ago
5 0

The cost per pound of banana which can be found by dividing the total cost by the amount in pound of banana is $1.2

Amount in pounds of bananas purchased = 4.5 pounds

Total cost of 4.5 pounds of banana = $5.40

The price per pound of banana can be expressed thus :

  • (total of banana ÷ amount on pounds of banana)
  • ($5.40 ÷ 4.5) = $1.2

The cost per pound of banana is $1.2

Learn more :brainly.com/question/18796573

You might be interested in
You and your sister are buying your mom a birthday gift. You paid $54 and your sister paid $22. What percentage did each sister
Ivenika [448]

Answer:

$54 = 71%, $22 = 29%

Step-by-step explanation:

54+22=76

54/76 = 0.7105

22/76 = 0.2894

5 0
2 years ago
The picture shows how adding heat or taking heat away causes matter to change state.
Karo-lina-s [1.5K]
The answer is d freezing
4 0
3 years ago
An airplane is preparing to land at an airport. It is 53100 feet above the ground and is descending at the rate of 3300 feet per
Crank
9514 1404 393
Answer:
after 7 minutes
19,600 feet
Step-by-step explanation:
Here's the "pencil and paper" solution:
The two altitude equations are ...
y = 41300 -3100x
y = 2800x
They can be solved by setting the expressions for y equal to each other.
2800x = 41300 -3100x
5900x = 41300
x = 41300/5900 = 7
y = 2800·7 = 19600
The planes will both be at 19,600 feet after 7 minutes.
7 0
3 years ago
Help me with this question ​
SashulF [63]

Answer:

15/4

Step-by-step explanation:

The formula for slope is:

(y₂-y₁)/(x₂-x₁)

Now we plug in the coordinates given to us into the equation:

(5-(-10))/(-1-(-5))

15/4

3 0
3 years ago
HELP PLEASE THANKS (;
Zielflug [23.3K]
You have 2 equations that are both equal to y. If they are both equal to y, then by the transitive property of equality, they are equal to each other (if a = b, and b = c, then a = c).
5x - 17 = x + 3 and
4x = 20 and x = 5. Now sub in that x value of 5 to solve for y:
y = 5 + 3 and y = 8. So the ordered pair is (5, 8)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which statements are true according to the order of the operations? A. 16-(4+7)=12+7=19 B. 10+(6÷3)=10+2=12 C. 7×6+4=7×10=70 D.
    6·1 answer
  • Someone help me . I don’t know the answer!!
    6·1 answer
  • 3/4 + 2/5= adding different denominator
    15·2 answers
  • The product of 15 and the sum of a number and 5 is 90.
    15·1 answer
  • james has a card collection with 64 basketball cards, 32 football cards, and 24 baseball cards. he wants to arrange the cards in
    10·1 answer
  • Choose the correct answer below. A. The first step in the process of statistics is to collect the data. B. Data are typically co
    15·1 answer
  • y varies directly as x and inversely as z. If y = 5 when x = 3 and z = 4, find y when x = 6 and z = 8.
    15·1 answer
  • Pls help me
    13·1 answer
  • Please help asap!!! It’s late!
    13·2 answers
  • Please help me with this problem
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!