1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liberstina [14]
2 years ago
13

If you are going 43.5 miles per hour how many feet per second are you traveling?

Mathematics
1 answer:
Olenka [21]2 years ago
5 0

Answer:

63.7999... (repeating) fps

Step-by-step explanation:

Feet per second (fps) per one (1) mph is 1.4666... repeating

so 43.5 * 1.46666... = 63.7999.. repeating

hope this helps:)

You might be interested in
78.540 round to the nearest hundred
11111nata11111 [884]

Answer:

78.5

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
128 is 74% of what number
ale4655 [162]
Hey mate!

You stuck?

128 is 74% of 172.972973 or 173 rounded

173x .74= 128.02 or 128 rounded


Hope this helps!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A restaurant offers a catering service which costs $25.00 per person with a $119.50 service charge. For parties of 50 or more pe
Molodets [167]

Answer:

T1(n) = 25n +119.50  where n belongs to 1 \leq n.

T2(n) = 20n + 59 where n belongs to 50\leq  n.

Step-by-step explanation:

We are given two situations first is for normal days and the other is for days when 50 or more people are going to this restaurant for the party.

Let the number of person going for this restaurant be "n"

For normal day, we are given

catering service = $25 per person

service charge = $119.50  

Let the total cost of the restaurant be T

Cost for this case will be T1  

T1(n) = 25n +119.50  where n belongs to 1 \leq n

similarly for the case when 50 or more than that goes to this restaurant for party.

cost after discount

Catering service = $20.00 per person

service charge = $59.00

now the cost of this case will be T2

T2(n) = 20n + 59 where n belongs to 50\leq  n.

Therefore the two piecewise linear functions represents the total cost of the restaurant for serving n people.  

7 0
3 years ago
Need help quick please thanks
Sloan [31]

Start by FOILing: First, Outer, Inner, Last.

3x•x= 3x^2; 3x•2= 6x; 2•x= 2x; 2•2= 4

Put it all together

3x^2 + 6x + 2x + 4

Combine like terms to get your answer

3x^2 + 8x + 4

8 0
3 years ago
Susie has a bag with 8 hair pins, 7 pencils, 2 snacks, and 4 books. What is the ratio of books to pencils?
Viefleur [7K]
<h3>Hello there!</h3>

The first thing we need to do here is see which information is relevant.

The question is asking for the ratio of books to pencils.

Therefore, we only need the number of books and pencils - all other information given is irrelevant in this scenario.

Number of books - 4

Number of pencils - 7

Now, we can order this as a ratio.

A ratio is two numbers put as a proportion. It's normally written out as first number : second number.

In this case, it's the ratio of number of books : number of pencils.

Fill in the number of books and number of pencils into each side of the equation.

number of books : number of pencils

4 books : 7 pencils (the unit is normally dropped)

So therefore, 4:7 would be your final answer.

Hope this helped!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the x values of a relation
    5·2 answers
  • A 16 oz package of brown rie cost 79 cents and 32 oz package of white rice costs $3.49 . Which package is a better deal?
    5·2 answers
  • What are the factors of 96?
    12·1 answer
  • A chili recipe calls for 2 pounds of ground pork and 3.5 pounds of ground beef. The cost of ground beef per pound is $0.20 less
    14·1 answer
  • Simplify 2x4 a_3 =16a÷8 1_a​
    9·1 answer
  • NEED HELP ASAP! I'll mark brainliest as well. Line l has the equation y=3x–4. Write the equation of the image of I after a dilat
    8·1 answer
  • Which graph represents y 2 -2x + 3?<br> OA)<br> OB)<br> OC)<br> OD
    12·1 answer
  • Rectangle A is a scaled version of rectangle B. The dimensions of rectangle A are four times the dimensions of rectangle B. The
    10·1 answer
  • Brand A bird seed is 20% sunflower seeds by weight. Brand B is 60% sunflower seed b weight. How many pounds of each must be mixe
    13·1 answer
  • Find the value of c that makes the trinomial a perfect square. .<br> x² – 24x7c
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!