1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali [406]
2 years ago
13

If 1/a=1/b+1/c, find a when b=3 and c=2/3

Mathematics
1 answer:
MrMuchimi2 years ago
3 0

Answer:

\frac{1}{a} =\frac{1}{b} +\frac{1}{c}  \\ \\\frac{1}{a} =  \frac{1}{3} + \frac{1}{2/3} \\\\\frac{1}{a} =  \frac{1}{3} + \frac{3}{2}\\\\\frac{1}{a} =  \frac{11}{6}\\\\a = \frac{6}{11}

You might be interested in
What's the answer? Can someone help me?
Readme [11.4K]

Answer:

Area = 12

i attached the formula to ger the area with the perimeter

5 0
3 years ago
Is -5/6 Real, Rational, Irrational, Integer, Whole, or real number?
kati45 [8]

Answer:

Rational

Step-by-step explanation:

Rational number consists of

  • Whole Numbers
  • Natural Numbers
  • Integers
  • Negative Numbers
  • Fractions
  • Decimals

-5/6 is a Fraction and we can also simply it to a Decimal.

Hope this helps ;) ❤❤❤

5 0
3 years ago
What's the answer to this ?? Need help
Veseljchak [2.6K]
It goes by 3s so I think its 1.2
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joe's employer will reimburse him $0.07 per mile driven. If Joe drives 179.53 miles on a business trip, what is his mileage reim
Reika [66]

Answer:

$12.27

Step-by-step explanation:

.07 times 179.53 is 12.5671 so rounded to 12.27

3 0
3 years ago
Three pounds of fish food costs $14.97 at the market. What is the unit price
ruslelena [56]

Answer: $4.99

Step-by-step explanation:

14.97 ÷ 3; this will tell you the unit price of each individual fish.

The answer is $4.99.

***If you found my answer helpful, please give me the brainliest. :) ***

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve each system by substitution <br><br> Y= 4x <br> y= -4x
    15·1 answer
  • Ms. Stone sold her rectangular plot of land. On a map, the coordinates of the vertices are (1, 4), (4, 7), (8, 3), and (5, 0).
    6·1 answer
  • Jeremiah practice playing the piano a total of three hours 45 minutes after five weeks if he practiced the same amount of time e
    8·1 answer
  • Calculate the radius of the circular rug. Use 3.14 for π. <br><br> area of rug: 153.86 feet
    9·2 answers
  • A cookie recipe calls for 2 cups of m&amp;m's to make 12 cookies. How many cups of m&amp;m's are needed to make 84 cookies
    8·1 answer
  • Simplify the expression 3^-8 x 3^4
    11·1 answer
  • HELP QUICK PLEASE!
    12·1 answer
  • $9 for 6 pounds How much for 1 pound?
    10·1 answer
  • Write the prime factorization of 11. Order the factors from least to greatest (for example, 2 x 2 x 3 x 5).​
    15·2 answers
  • Can some one help (8 grade math)
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!