1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olenka [21]
2 years ago
5

What is the slope of the line that passes through the points (-2, 6) and (-12, 2)?

Mathematics
1 answer:
lozanna [386]2 years ago
7 0

Answer:

2/5

Step-by-step explanation:

To find slope:

y2-y1 / x2-x1

2-6 / -12--2

2-6 / -12+2

-4/-10

4/10

2/5

You might be interested in
How do you divide 6,348 divided by 52, using compatible numbers??
mario62 [17]
122.0769 hopefully I helped you out
8 0
4 years ago
Which of the is the same as2.3×10^3
dalvyx [7]
2300 you mover the decimal over 3 spaces
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please answer Thank you please answer hurry PLease
Alik [6]

Answer:

$(80.5x + 69)

Step-by-step Explanation:

Recall, distributive property of multiplication can simply be expressed as follows, x(y + z) = xy + xz or x(y - z). Where x, y, and z could be any number.

Now, let's use the distributive property to show the total costs of plants Gloria decides to buy as an expression and also simplify it.

Thus, Gloria buys:

4 ferns = 4(0.5x - 3) = 4(0.5x) - 4(3) = $(2x - 12)

2 palms = 2(10x - 2.50) = 2(10x) - 2(2.50) = $(20x - 5.00)

10 lilies = 10(5 + 0.25x) = 10(5) + 10(0.25x) = $(50 + 2.5x)

8 shrubs = 8(4.50 + 7x) = 8(4.50) + 8(7x) = $(36 + 56x)

Total cost of the plants = (2x - 12) + (20x - 5) + (50 + 2.5x) + (36+ 56x)

Open the parentheses and then simplify:

Total cost = 2x - 12 + 20x - 5 + 50 + 2.5x + 36 + 56x

= 2x + 20x + 2.5x + 56x - 12 - 5 + 50 + 36

Total cost = $(80.5x + 69)

5 0
3 years ago
What is the value of |–46| ?<br> A. -46<br> B. 46
vladimir1956 [14]
It would be positive 46
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A hemisphere has an area of 256 pi cm^2. What is its volume?
Amanda [17]
\bf \begin{array}{llll}&#10;\textit{surface area of a sphere}\\\\&#10;A=4\pi r^2&#10;\\\\\\&#10;\textit{a hemisphere is half that}\\\\&#10;A=\cfrac{4\pi r^2}{2}\implies A=2\pi r^2&#10;\end{array}\qquad r=radius&#10;\\\\\\&#10;\textit{now, we know the area is }256\pi \implies 256\pi =2\pi r^2&#10;\\\\\\&#10;\cfrac{256\pi }{2\pi }=r^2\implies \sqrt{128}=r\implies \boxed{8\sqrt{2}=r}&#10;\\\\&#10;-----------------------------\\\\

\bf \textit{volume of a sphere}\\\\&#10;V=\cfrac{4}{3}\pi r^3\qquad r=radius&#10;\\\\\\&#10;\textit{a hemisphere is half that}\\\\&#10;V=\cfrac{\frac{4}{3}\pi r^3}{2}\implies V=\cfrac{\frac{4\pi r^3}{3}}{\frac{2}{1}}\implies V=\cfrac{4\pi r^3}{3}\cdot \cfrac{1}{2}&#10;\\\\\\&#10;V=\cfrac{2\pi r^3}{3}&#10;\\\\\\&#10;\textit{now, we know the radius is }8\sqrt{2}\implies V=\cfrac{2\pi (8\sqrt{2})^3}{3}&#10;\\\\\\&#10;V=\cfrac{2\pi (8^3\sqrt{2^3})}{3}\implies V=\cfrac{2\pi \cdot 512\cdot 2\sqrt{2}}{3}&#10;\\\\\\&#10;\boxed{V=\cfrac{2048\pi \sqrt{2}}{3}}
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is rounding off nearest hundred​
    12·1 answer
  • Mr. peters buys 3 1/4 pound of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes
    11·1 answer
  • A rental car cost $25 for one day plus an additional $.30 per mile. Write an equation for the total cost (y) for renting a car a
    6·2 answers
  • Nora make 3000 a month if she spends 26% how did Nora spend?
    6·2 answers
  • Factor as the product of two binomials.
    10·1 answer
  • A rectangle has a length of 5^3 units and a width of 5^2 units. What is the area of the​ rectangle? Write your answer as a power
    13·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP<br> find JL
    6·1 answer
  • What is the surface area of this figure below?
    9·1 answer
  • Check out this cube:
    5·1 answer
  • Classify each as a minor arc, major arc, or semicircle!!!!!!!!!!!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!