1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoray [572]
1 year ago
7

The number of hours, t, it takes a boat to travel 15 miles upstream is represented

Mathematics
1 answer:
iogann1982 [59]1 year ago
8 0

The equation of c is an illustration of subject of formula

The equation of c in terms of r and t is c = r - 15/t

<h3>How to determine the equation?</h3>

The equation is given as:

t = 15/(r - c)

Cross multiply

t(r - c) = 15

Divide both sides by t

r - c = 15/t

Subtract r from both sides

-c = -r + 15/t

Multiply both sides by -1

c = r - 15/t

Take LCM

c = \frac{rt - 15}{t}

Hence, the equation of c in terms of r and t is c = \frac{rt - 15}{t}

Read more about subject of formula at:

brainly.com/question/10643782

You might be interested in
When does it reach maximum height?<br><br> H(t)=-16t^2+112t+288
ivolga24 [154]

Answer:

484 feet  maximum

Step-by-step explanation:

H(t)=-16t^2+112t+288

The maximum height occurs at the vertex of this graph.  

Let us find the vertex.

vertex x-coordinate = -b/2a

x =  -b/2a = -(112)/ (2*-16) =  7/2 sec.

H(7/2) = - 16 *(7/2)^2 + 112*(7/2) +  288

H(7/2) = -196 + 392 + 288 = 484 feet ..

5 0
2 years ago
A store charges $2.10 for a medium bag of fruit slices. Assuming that the rate stays the same, how much should the store charge
melomori [17]
Hey there,

Your question states: <span>A store charges $2.10 for a medium bag of fruit slices. Assuming that the rate stays the same, how much should the store charge for a large bag of the slices?

So sense this is a medium bad of fruit slices, we would divide 2.10 by 2.

Your answer would be 1.5 Now, all we do is we add 2.10+1.5 and we get 3.15. The reason would be because sense we now know the price of the size of it being small, we just add that size on top of the medium size to get 3.15.

Hope this helps.
~Jurgen</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP me plz someone!
Kamila [148]

Answer:

4,095 ft³

Step-by-step explanation:

V=LWH

V = 3 x 15 x 14

V= 4,095

4 0
2 years ago
X/w = z/y². solve for y​
jek_recluse [69]

Answer:

Step-by-step explanation:

We can simplify (cross multiply) to get xy^2=wz

Then we easily simplify to get y=\sqrt{\frac{wz}{x}},\:y=-\sqrt{\frac{wz}{x}};\quad \:w\ne \:0,\:x\ne \:0

8 0
3 years ago
A rectangular prism with length width and heighth has a volume of two
kobusy [5.1K]

Answer:

9m3

Step-by-step explanation:

multiply every thing if the answer is not satisfactory its because there is a bunch of info losing

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is:<br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B4x%5E%7B2%7D%20-20x%2B25%20" id="TexFormula1" title=" \sqrt{4x^{2} -
    5·1 answer
  • Need help with the answer
    10·1 answer
  • Find the missing fraction.<br> 5/6 - ? = 1/2
    11·2 answers
  • 5 times x to the one fourth power
    14·1 answer
  • If P(A) = 0.25, P(B) = 0.60 and P(A and B) = 0.15, are the event A and B independent? Explain/show work.
    14·1 answer
  • PLEASE HELP QUICK
    10·2 answers
  • PLEASEE HELPP IM SO STUPID IDK HOW TO SOLVE THIS ILL GIVE U POINTD AND BRAINLIEST PLEASEEEEEE
    7·1 answer
  • Please help show work<br><br> A 1<br> B 28 <br> C 7 <br> D 14
    10·1 answer
  • Which is a better deal? 5 pens for $1.85 OR 8 pens for $3.12 ? find the unit rate
    13·1 answer
  • Do u know something about Find the quotient.?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!